E Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

4
1
0
0
0
Kodcu Herif olarak WebTekno 'daki yazılarımıza devam ediyoruz. Bu konuda internetin sunduğu en güzel nimetlerden biri olan internet üzerinden para kazanmanın en etkili yollarından biri olan E-Ticaret sitesi olayına giriyoruz. Birden fazla yolla bir E-Ticaret sitesi sahibi olup satış yapma imkanına sahipsiniz. Bu yöntemleri artıları ve eksileri ile ele alalım.
Kodcu Herif olarak WebTekno 'daki yazılarımıza devam ediyoruz. Bu konuda internetin sunduğu en güzel nimetlerden biri olan internet üzerinden para kazanmanın en etkili yollarından biri olan E-Ticaret sitesi olayına giriyoruz. Birden fazla yolla bir E-Ticaret sitesi sahibi olup satış yapma imkanına sahipsiniz. Bu yöntemleri artıları ve eksileri ile ele alalım.

Yöntemleri anlatmaya başlamadan önce bilinmesi gereken bir şey var. O da bir tane toplu iğne bile satsanız bunun vergisini vermek yani vergi mükellefi olmak yine yani fatura kesebilen bir şirket kurmak zorundasınız. Bunun da en az tuzlu ve kolay olanı şahıs şirket kurmaktır. Burada uzun uzadıya anlatarak asıl konumuzdan uzaklaşmayalım ama özetle 1.000 TL civarına kurabilirsiniz. İlk olarak sağlam bir muhasebeciye, ev ya da ofis olmak üzere bir mekana, fiş ya da fatura kesebileceğiniz kasa ya da yazıcıya olmak üzere bir kaç teferruat daha ile bir kaç günde şirket sahibi olabilirsiniz.

Şirket kurdunuz, kredi kartı ile ödeme imkanı sunabilmek için bankaya gidip gerekli işlemleri yapabilir, kargo şirketleri ile anlaşmalar yapabilirsiniz. Bir kaç teferruatı daha aradan çıkardıktan sonra şimdi nasıl E-Ticaret sitesi sahibi olabileceğimize bakalım. Bunun en temel 3 yöntemi var:
 

 E-TİCARET PAKETLERİ


Yazılım şirketlerinin üretip sattığı E-Ticaret paketlerinden, işinizi görecek birisini alabilir ve yaklaşık 1.000 TL civarına bir E-Ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. Tabi bunun bazı artıları ve eksileri var ...

E-Ticaret Paketleri Artıları

*Kısa sürede kurulur: Söz konusu site hazır olduğundan bir kaç gün içinde yayına girer ve satışa başlayabilirsiniz.
*Kullanılışı Öğretilir: E-Ticaret sitesini nasıl kullanacağınıza dair size gerekli bilgileri videolarla ve eğitimlerle verirler.
*Hosting düşünmezsiniz: E-Ticaret siteniz için "hangi hosting şirketinden hosting alayım, belirtilen paket özellikleri ne anlama geliyor, E-Ticaret sitesi için bu hosting özellikleri acaba yeter mi ..." diye düşünmezsiniz.
*Yazılımsal sorunlar sizin derdiniz değildir: Çıkması muhtemel yazılımsal sorunlar sizin çözmeniz gereken sorunlar değildir, E-Ticaret sitesini yazan firma uğraşmak zorundadır.
*Güncelleme: Kaliteli E-Ticaret yazılım firmaları paketlerini sürekli geliştirir ve günümüz standartlarında olmasını sağlar.
*Danışma: Adamlar sürekli işin içinde oldukları için kendilerine E-Ticareti nasıl daha iyi yapabileceğinize dair danışabilirsiniz.

E-Ticaret Paketleri Eksileri

*Müdahale Edemezsiniz: Bu eksi, bütün artıları göz ardı etmenizi sağlayabilir. Çünkü siz E-Ticaret sitenizde olmasını istediğiniz bir özelliği ekleyemez ya da ekletemezsiniz. Sadece tasarımsal değişiklikler yapmanıza izin verirler. Onun dışında yazılımsal konular için değişiklik yapmak mümkün değildir ya da kendileri eklemesi için ciddi para isteyebilirler.
*Sorun Sizdedir: Sitenizde bir sorun meydana geldiğinde bunu çözemezlerse sorunun sizden kaynaklandığını iddia ederler. Kafayı yedirtebilirler.
*Yıllık Ücret: Her yıl 1.000 TL civarı lisans ödemesi yapmanız gerekir.
*Satıştan Sonra İlgi Kaybı: Size E-Ticaret paketi satana kadar "abi sen bizden E-Ticaret paketi al, piyasanın anasını ağlatırsın, paraya para demezsin, şakşuka dersin, yoğurtlayıp yersin" gibi gaza getiren, sanki E-Ticaret sitesini kurduğunuz anda, kadın mağazasında ki yüzde 50 indirimi duyan kadınların saldırdığı gibi insanların saldıracağını, deli gibi alışveriş yapacaklarını düşündürürler. Fakat paketi sattıktan sonra ne sizi tanırlar ne de satışlarınızın iyi olmadığını söylemeniz durumunda kayda değer bir destek verirler. Bu biraz cinsel ilişkiye benzer. Yatağa girene kadar her türlü iltifat, ilgi, güzel söz söylenir, işini gördükten sonra "kalk bana su getir la" kıvamına gelirler. Tabi bu durumda yatakta ki hangi taraf olduğunuzu siz anlamışsınızdır ...

Bu artı ve eksilere bakarak E-Ticaret sektörünü iyi öğrenip, araştırıp ona göre bu işe girmeniz, söylenen her şeye inanmayacak kadar bilgi sahibi olmanız gerek.
 

 ÜCRETSİZ E-TİCARET SCRİPTLERİ


İnternette ücretsiz olarak sunulan ve hazır E-Ticaret scriptleri vardır. Bunlardan birini indirip, kurup saatler içinde bir E-Ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz E-Ticaret Scriptleri Artıları

*Ücretsizdir: Daha ne olsun, beleş işte. İnternetten hiç bir ücret ödemeden indirebilirsiniz.
*Kısa Sürede Kurulum: Hazırdır, saatler içinde sitenizi yayına sokabilirsiniz.

Ücretsiz E-Ticaret Scriptleri Eksileri

*Hosting: Kaliteli bir hosting bulma, aldığınız hosting paketinin script için gerekli unsurları barındırması, scripti kurabilme derdi sizindir.
*Sorun Çözme: Sorununuz olduğunda danışabileceğiniz bir kaç forum sitesi vardır. İşiniz acildir fakat cevaplar kısa sürede gelmeyebilir.
*Açık: Bu scriptleri binlerce kişi kullanır, hal böyle olunca başta E-Ticaret paketi satan firmalar olmak üzere bir sürü düşmanları vardır, gidip bir başkasının sisteminde açık bulunması sizin sitenizi de tehlikeye atabilir.

Eğer ücretsiz e-ticaret scripti kurucam derseniz bilgisayardan ve yazılımdan az çok anlamanız gerek.


 

 SIFIRDAN KODLAMA


Bunun için iki yol vardır. Birincisi sağlam bir yazılımcısınızdır, siteyi siz yada ortağınızla beraber sıfırdan yazarsınız. İkinci yol yazılımdan anlamıyorsunuzdur, paraya kıyıp sağlam bir kaç yazılımcı tutarsınız.

Sıfırdan Kodlama Artıları

*Özgürlük: En büyük artısı budur. Zaten sıfırdan E-Ticaret sitesi yazanların çoğu bu nedenle yazmaktadır. Siteniz A'dan Z'ye kendi istediğiniz özelliklere sahip olur ve canınız ne zaman isterse özellik ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz.
*Lisans Ücreti Yok: Sistem size aittir, torununuzun torunu bile kullanabilir. Bir kere yazdıktan sonra tek gideriniz hosting/domain olur.

Sıfırdan Kodlama Eksileri

*Uzun Sürede Hazırlanma: Siteyi yazma süreci çok uzundur. Yazması, test etmesi derken en az bir kaç ayınızı alır.
*Sorun Çözme: Meydana gelen sorunlarla uğraşması gereken ilk ve tek kişi sizsinizdir. Sistemi kendiniz yazdığınız için başka biri size yardımcı olamayabilir. Bu da E-Ticaret gibi sürekli yayında olması gereken bir site için ciddi prestij kaybına neden olur.

Kodlamadan anlamıyorsanız, bir yazılımcı tutup E-Ticaret sitesi yazdırırsanız ileride çok sıkıntılar yaşarsınız. Çünkü o yazılımcı yarın öbür gün giderse, onun yerine gelecek yazılımcı kaldığı yerden devam edemez. Her yiğidin yoğurt yiğişi farklıdır ve hiç bir yazılımcı bir başkasının yazdığı bir site ile uğraşmak istemez. İstese bile sistemi çözmesi çok uzun zaman alır. Bu nedenle çok paranız, vaktiniz yoksa ve bir E-Ticaret sitesi yazabilecek bilgiye sahip değilseniz buna bulaşmayın.

Çok paranız, bol vaktiniz varsa, yazılımdan anlamıyorsanız ve illa yazılımcı tutup yazdırmak istiyorsanız, o zaman en az 3 yazılımcı tutun ve sağlam bir sözleşme yapın, ki içlerinden biri hem kafasına göre çekip gidemesin, hemde biri gittiğinde yerine aldığınız kişiye sistemi diğerleri öğretebilsin.
 

 SONUÇ


Her biri için çok daha fazla artı ya da eksi yazabiliriz fakat konuyu uzatmamak adına ilk akla gelen ve kayda değer olanları yazmanın faydası var. Aslında buradakiler seçenek olarak görünse de aslında durumunuza göre mecburiyettir.

Yani yazılımdan anlamıyorsanız, zamanınız yoksa, standart bir E-Ticaret sitesi istiyorsanız E-Ticaret Paketi alırsınız.

Para sıkıntı ise, yapacağınız site basit bir siteyse, biraz da kodlamadan anlayıp, internette anlatılanları uygulayabileceğinize inanıyorsanız Hazır E-Ticaret Scriptini tercih edersiniz.

Kuracağınız site sizin için çok önemliyse, bol vaktiniz varsa ve standartların üstünde, E-Ticaret paketlerinin sunmadığı artı özelliklere sahip bir bir E-Ticaret sitesi istiyorsanız, kodlamadan da anlıyorsanız o zaman sıfırdan e-ticaret sitesi yazarsınız.

Tabi bir E-Ticaret sitesi sahibi olunca acayip satışlar yapacağınız anlamına gelmiyor. E-Ticaret sitesi sahibi olmanın dışında yapılması gereken reklam, seo, kampanya, tasarım, sosyal medya, ürün aşaması, kargo süreci, müşteri ilişkileri, tedarik, stok diye daha saymadığım bir sürü unsurla uzayıp gider. Her biri ayrı bir makale konusu. O yüzden diğer maddeleri de belki fazla talep olursa ele alabiliriz. (Yazıyı yine uzattık ...)

Kodcu Herif olarak WebTekno'da ki bu yazımızın da sonuna geldik. Bir sonra ki konuda tekrar görüşmek üzere, kendinize iyi bakın ...
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0