​EA'den Haklarını İzinsiz Kullandığı Sporcuya 600,000 Dolar Tazminat!

0
0
0
0
0
Oyun sektörünün devi Electronic Arts, emekli efsane sporcuya ciddi meblağda bir tazminat ödeyecek.
''Büyük şirketler, başarıılarını ve kariyerlerini ciddi zorluklarla elde etmiş sporcuların profillerini, izinsiz şekilde kendi ticari çıkarlara alet etmeden önce iki kere düşünmeliler''. Bu sözler, NFL'in emekli efsane isimlerinden Jim Brown'a ait.

Electronic Arts'ın en popüler spor oyunlarından olan Madden NFL serisinde kendi profilini, birebir benzer şekilde izinsiz kullandığını belirten ve bu sebeple EA'ya tazminat davası açan Brown, 2008'den bu yana sürdürdüğü mücadelesini sonunda kazandı.Oyundaki karakterin gerek görünüş, gerek mevki ve takım, gerekse de özellikler olarak kendisi ile birebir aynı olduğunu belirten Jim Brown, 2008 yılında EA'ya haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açmıştı. Davayı yürüten yargıç ise EA'nin isim kullanmaması ve bu şekilde karakteri kullanabileceği yönünde karar vererek davayı düşürmüştü.

Ancak Brown'un yasal ekibi olayın peşini bırakmadı. Önce temyize giden ekip, EA ile de sürekli temas halinde olarak haklarını aradı ve sonunda EA ile anlaşma zemini oluşturuldu. Sonunda da EA, izinsiz şekilde profilini kullandığı Jim Brown'a 600,000 dolar tazminat ödemeyi kabul etti.Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Brown, bu başarısının pek çok oyuncuya emsal olmasını istediğine ve atletlerin haklarının bu şekilde çiğnenmemesi gerektiğine vurgu yaptı. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0