easyJet Hibrit Uçak Üretecek!

0
0
0
0
0
20. yaşını kutlayan İngiliz havayolu firması easyJet, kendisinin geliştirdiği bir hibrit uçak ile taksi sırasında uçak yakıtı yerine hidrojen kullanarak ciddi oranda verimlilik sağlayacak.
Özellikle uzun mesafelerde tercih ettiğimiz günümüzün en hızlı taşımacılık türü olan uçaklar, aynı zamanda devasa büyüklüğe ve ağırlığa sahip olması, gökyüzünde hem hızlı uçmak için hem de yerçekimine karşı koymak için barındırdığı uçak yakıtını deli gibi harcamakta. Bir uçuşta galon galon uçak yakıtı harcayan bu canavarlar için uçak firmalarının önceliği ise hem tasarruf hem de doğaya saygı için yakıt tüketimini azaltacak geliştirmeler düşünmekteler.

Şimdiye kadar en çok adını duyduğumuz Boeing ve Airbus'tan sonra enerji verimliliği noktasında bir atak da İngilliz havayolu firması easyJet'ten geldi. Ürettiği prototip uçağa hidrojen hücrelerine sahip bir güç ünitesi ekleyen firma, uçağın taksi yaptığı uçak yakıtı kullanması yerine motorun kapalı olarak tekerleklere gidecek hidrojen motorundan güç ile taksi işlemini yapacak. Böylece uçuş düzlüğüne gelene kadar uçak yatını yakmayacak olan uçaklar ilk bakışta sadece birkaç dakikalık daha az enerji harcama gibi görünüyor olsa da bunu tüm uçakların yapacağını düşünürsek önemli oranda bir tasarruf olacak.Yeşil Taksi Sistemi adını verdiği bu geliştirme ile uçak türüne ve taksi yolu uzunluğuna göre farklılaşan bir verimlilik sunacak olan sistem hem karbon salınımını azaltacak, hem de uçakların taşıması gereken uçak yakıtı miktarını azaltacak. İlk olarak Airbus A320'de yapılan bu sistem geliştirilmeye devam etmesiyle ileride tüm uçaklara uygulanabilir olduktan sonra sadece bu özelliği bile easyJet gibi bir firmanın uçak biletlerinde ciddi oranda düşüş sağlayabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0