• Anasayfa
  • Sektörel
  • Ekonomi Bakanlığı: İzmir'de Rüzgar Türbini Kanatları Üretilecek!

Ekonomi Bakanlığı: İzmir'de Rüzgar Türbini Kanatları Üretilecek!

2
0
0
0
0
Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre "TPI Kompozit Scottsdale" adlı rüzgar türbini üreten bir firma İzmir’de büyük bir kompozit rüzgâr türbini yatırımı kararı aldığını belirtti.
Günümüzde doğamıza enerji üretmek amacıyla verdiğimiz zararları azaltmak için birçok farklı yöntem denenmekte, ancak bunların en büyük ikilisi güneş panelleri ve rüzgar türbinleri olarak dikkat çekiyor. Özellikle rüzgarı bol bölgelerde dikilen dev rüzgar türbinleri ile o bölgeye çevreye zarar vermeden ve doğal yollarla üretilen enerji de çevreci bir seçenek olmasıyla oldukça dikkat çekmekte.

Bildiğiniz gibi rüzgar sörflerinin de yapıldığı bir yer olan İzmir için önemli bir gelişme Ekonomi Bakanlığı'ndan gelen açıklamayla ortaya çıktı. Bakanlık, TPI Kompozit Scottsdale adlı ünlü rüzgar türbini üreten firmanın İzmir’de büyük kompozit rüzgâr türbini yatırımı kararı aldığını ve İzmir'de üretilecek razgar türbini kanatlarından 2016 yılında 120 milyon dolar ihracat hedeflendiğini bildirdi.


   
Bakanlık'tan yapılan tam açıklama ise şu şekilde;
   
"Ekonomi Bakanlığı uluslararası yatırımcıları Türkiye’ye çekmeye devam ediyor. SERBEST BÖLGELER, YURTDIŞI YATIRIM VE HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İzmir’e yeni bir yatırım kazandırdı.
   
Dünya üzerinde, rüzgâr türbinlerine kanat üreten ve diğer kompozit yapı üretimlerinin başını çeken TPI Kompozit Scottsdale firması Arizona merkezlidir. Firma,  İzmir’de büyük kompozit rüzgâr türbini yatırımı kararı almış bulunmaktadır.
   
TPI Kompozit Kanat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanı ile İzmir Serbest Bölge’de 33.000 m²’lik alanda faaliyete başlayacak.  Firma, rüzgâr kanadı ve diğer kompozit yapı ürünlerinin dünya çapında tedarikçisidir. 2000’den fazla çalışanı bulunan firma ulaşım ve askeri araç pazarında da faaliyetini sürdürmektedir. TPI fabrikaları, Amerika’da, Meksika’da, Çin’de ve Türkiye’de üretim yapmaktadır.
   
Firma deniz ve kara transferine elverişli olması nedeniyle İzmir’i yatırım yeri olarak tercih etmiş ve üretimini gerçekleştireceği rüzgar türbinleriyle, gerek Türkiye rüzgâr enerjisi pazarını gerek Güney ve Doğu Avrupa’yı gerekse Kuzey Afrika’yı kendisine hedef pazar olarak belirlemiştir. 
   
Serbest Bölgede yapılacak yatırımın 105 Milyon Dolar olması öngörülmektedir. 2016 yılında 3  faz olarak planlanan yatırım için daha sonraki yıllarda 4. faza geçilmesi planlanmaktadır. 
   
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımıyla temeli atılacak olan yatırımın İzmir ekonomisine önemli katkı sağlayacağı ve 2016 yılında 3 fazda toplam 1.450 kişi istihdam edilmesi beklenmekte olup, 2016 yılı için öngörülen ihracat hacmi ise 120 milyon dolar düzeyindedir. " Sonuç olarak hem ülkemiz hem de İzmir için büyük bir yatırım alacak olan Bakanlık özellikle Çeşme taraflarında kullanılan rüzgar türbinlerini de buradan karşılayarak güzel bir denge sağlanabilir. Aynı zamanda bir üretim merkezi olması da ihracat kanalını güçlendirmiş olacak.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0