• Anasayfa
  • Sektörel
  • Elektrik Yerine Işık ile Veri Transferi Gerçekleştiren Çipler Geliyor!!

Elektrik Yerine Işık ile Veri Transferi Gerçekleştiren Çipler Geliyor!!

0
0
0
0
0
Bilim adamlarının yaptığı çalışmalarla birlikte elektrik yerine ışıkla veri transferi gerçekleştiren bir çip üretti.
Bilgisayarların hayatımızın merkezinde olduğu ve tüm işlemlerimizde kullanıldığı bir çağda yaşıyoruz. Bilgisayarları bu kadar çok kullanmamız nedeniyle bazı araştırma kurumları, bu elektronik cihazlarda bolca kullanılan çiplerin nasıl geliştirilebileceğini araştırıyor. Çiplerin hızını artırmaya, harcadıkları enerjiyi ve boyutunu ise azaltmaya çalışan araştırma kurumlarından birisi olan University of Colorado Boulder'da bulunan araştırmacılar, bu çiplerin kullandığı veri aktarım şeklini değiştirmeye karar vermişler.

Temel olarak çipler, sahip oldukları verileri elektrik vuruşları şeklinde birbirlerine iletiyorlar. Bu elektrik vuruşlarını hem veri göndermek, hem de veriyi almak adına kullanan çipler, University of Colorado Boulder'da görevli olan araştırmacıların ortaya attığı fikirle birlikte ışık kullanmak adına farklı bir şekilde üretilmiş. MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacılarından da destek alan üniversite araştırmacıları, bilgisayarlarımızda kullanılan çipleri fotonlar ile birlikte veri taşıyacak şekilde yeniden tasarlamışlar.Bu yöntem sayesinde ışık hızında veri transferi gerçekleştirebilen ve bu transferde elektrik vuruşları yerine ışık kullanmaları nedeniyle çok daha az enerji harcayan, dolayısıyla çok daha az ısının çipler üretilebildi. Tam 850 adet giriş/çıkışı bulunan yeni çipler, elektrik vuruşlarıyla çalışan modellerine göre 50 kata kadar daha fazla bant genişliğine sahip olabiliyorlar. Yani bu, çiplerin çok daha küçük boyutlarda aynı hıza erişebilecekleri anlamına geliyor.

University of Colorado Boulder'da Yardımcı Profesör olarak görev yapan Miloš Popović: "Işığı kullanarak veri transferi yapan bu yeni çipler, entegre devrelerin kullanıldığı tüm alanlarda radikal değişikliklerin yaşanmasını sağlayabilir, böylece telefonlarda süper bilgisayarlara kadar tüm elektronik cihazların yapısı değişebilir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: DigitalTrends 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0