• Anasayfa
  • Sektörel
  • Elektronik Sigaraların Normal Sigaralardan %95 Daha Az Zararlı Olduğu Kanıtlandı!

Elektronik Sigaraların Normal Sigaralardan %95 Daha Az Zararlı Olduğu Kanıtlandı!

1
1
1
0
0
İngiliz bir sağlık kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre elektronik sigaralar normal sigaralardan %95 daha az zararlı.
Dünya üzerinde insanı öldürebilecek birçok hastalık, kötü koşul ve canlı var. Bu kadar etkenin yanında insanların da kendilerini öldürebilecek bazı kötü alışkanlıkları yok değil. Alkol, tütün ve uyuşturucu madde kullanımı, insanların nedensiz şekilde kullandığı ve her yıl milyonlarca insanın ölümüne yol açan bu alışkanlıklara örnek olarak gösterilebilir.

İngiltere'de bulunan Public Health England (PHE), yıllardır tartışması süren "elektronik sigara normal sigaralardan daha az zararlı" tartışmasına büyük bir kanıt niteliğindeki araştırma raporunu sundu. Raporda belirtilene göre elektronik sigara, normal sigaradan yaklaşık olarak %95 oranında daha az zararlı. Yani 20 adet elektronik sigara, 1 adet normal sigaraya denk.Ayrıca birçok deney ile desteklenmiş olan bu rapora özgür araştırma yazarlığı yapan Profesör Peter Hajek: "Benim deneyi yorumlamama göre elektronik sigara, normal bir sigaranın neredeyse bütün etkilerini ortadan kaldırıyor" diye ekledi.

Elektronik sigara, normalde sigarayı bırakmaya çalışan kişilere belirli ilaçlar ve tedaviler doğrultusunda ek olarak öneriliyor. Bu sayede hem bilmeden sigaranın zararlarını azaltan, hem de tedavinin işe yaraması durumunda sigaradan tamamen kurtulan kişiler, bir süre sonra sigaranın zararlarının silinmesi ile normal vücut fonksiyonlarına sahip olabiliyorlar.

Raporda belirtilene göre sadece İngiltere'de yılda ortalama 80.000 kişi tütün kullanımından ölüyor ve insanların %44.8'i elektronik sigaranın normal sigaraya oranla daha az zararlı olduğunu bilmiyor. 

Eğer sigara kullanan biriyseniz bu alışkanlığınızı elektronik sigara ile çok daha az zararlı hale getirmenizi öneririm fakat tamamen bırakmak tabi ki en iyisi.

Kaynak: DigitalTrends
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0