Emekli Olan Süpersonik Jet Concorde Geri Dönebilir

1
0
0
0
0
Efsane uçağın geri dönme ihtimali bulunuyor.
Şimdiye kadar yapılmış iki süpersonik jetten biri olan Concorde, iddialı ve kendilerini işlerine adamış bir grubun başarılı olması halinde küllerinden doğarak tekrar göklerdeki yerini alabilir.

2000 yılında 113 kişinin ölümüyle sonuçlanan korkunç bir kazaya karışan ve güvenlik konusunda büyük tartışmaların hedef noktası haline gelen Concorde, 2003 yılında emekli olmuştu. İngiliz ve Fransız ortak yapımı olan Concorde, o tarihten beri eski bir hatıra olarak yaşıyordu. Ancak Club Concorde adlı ekip, uçağı geri getirmede kararlı.Kulübün başkanı Paul James'in Telegraph'a yaptığı açıklamada, kurdukları ekibin emekli olan Concorde uçaklarından birini geri alarak günümüz şartlarında uçuşa tekrar hazır hale getirmek için ciddi miktarda yatırım yaptıklarını ve bu yatırımlardan elde ettikleri iyi bir meblağ olduğunu söyledi.

İlk etapta satın aldıkları uçakları İngiliz ve Fransız havaalanlarında sergilemeyi düşünen ekip, aynı zamanda uçakları hazır hale getirecek. Zamanla özel günlerde ve etkinliklerde kullanılması planlanan Concorde, şimdiki planlara göre ise 2019 yılında tekrar uzun mesafe uçuşlarına başlayabilecek. Ancak şöyle bir sıkıntı var; ne İngilizler ne de Fransızlar uçağı yenileme ya da satma taraftarı değil.Concorde'un aktif olduğu zamanlarda uçağın bakım/onarım işleriyle uğraşanlarla eski pilotlardan oluşan ve 280 milyon dolar gibi bir yatırım bütçesi bulunan ekip, uçağı alarak yenileme konusunda oldukça kararlı. Fakat ekibin elini biraz çabuk tutması gerekiyor. Çünkü Airbus, ''Concorde Mark 2'' üzerinde çoktan çalışamya başladı. Yeni nesil olarak lanse edilen bu supersonik jet, Londra'dan New York'a 1 saat gibi rekor bir sürede gidebilecek. 

Kaynak: Independent
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0