Erimiş Camı Şekillendiren 3-D Yazıcı Üretildi!

0
0
0
0
0
Erimiş Camı Şekillendiren 3-D Yazıcı Üretildi!
MIT, erimiş cama şekil veren 3-D yazıcı üretti.
3-D yazıcılar ilk çıkış tarihlerinden beri seri üretimi yapılamayan ya da yapılması oldukça zor ve masraflı olan cisimlerin üretiminde kullanılıyor. Tedariği zor olan parçalar, insandan insana boyutları ve yapısı değişen protez uzuvlar, parçalarının bulunması zor olan makineler gibi çeşitli şeylerin üretiminde görev alan 3-D yazıcılar, bu sefer de cam üretiminde kullanıldı.

Massachusetts Institute of Technology, yaptığı çalışmalarla bilinen oldukça kaliteli bir kuruluş. MIT, son olarak bu çalışmalarına "erimiş cam kullanan 3-D yazıcı"yı ekledi. Bu yazıcı, yüksek ısıya sahip olan erimiş camı belirli komutlara göre desenler halinde döküyor. Böylece ortaya hem izlemesi hem de kullanması güzel bir olay çıkıyor. 
 

"Kiln cartridge" adında özel bir materyal kullanarak camı tam 1.900 dereceye kadar ısıtabilen bu 3-D yazıcı, videoda da görüldüğü gibi istediği her şekli kusursuz biçimde yapabilecek kapasiteye sahip. Oldukça kaliteli eserler ortaya çıkaran ve normal cam üretiminden çok daha kolay olan bu yolun seri üretime geçip geçmeyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı fakat bunun olacağını sanmıyorum. 

Kaynak: FastcoDesing
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0