• Anasayfa
  • Sektörel
  • Erkeklerin Domine Ettiği Teknoloji Sektöründe Önemli Yere Sahip 7 Kadın

Erkeklerin Domine Ettiği Teknoloji Sektöründe Önemli Yere Sahip 7 Kadın

0
0
0
0
0
Bildiğiniz gibi teknoloji denilince istemsiz olarak bir erkek profili gelmekte, işte buna tokat gibi cevap veren ve önemli yerlerde bulunan 7 iş kadını.
Evet, bildiğiniz gibi uzun süredir ağır ve mekanik işler ile genellikle erkekler ilgilenerek kadınların bu işlere dahil olması engellendi. Binlerce yıl geçmesine rağmen kadınların da yeni yeni her sektörde söz sahibi olmaya başladığını görmekteyiz. Ancak hala günümüzde bile "kadın kısmı evde oturur" anlayışı bazı bölgelerde devam etmekte ve kadının kendi benliğinde istediği yerde çalışması engellenmekte.

Fakat ülkemizden bile daha sonra birçok Avrupa ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı tanındığını görüyor olsak bile birçok dalda batı bölgelerde kadınlar istedikleri işte çalışmaktadır. Aklınıza gelebilecek her türlü meslekte kadın örneğini görebileceğiniz gibi haliyle teknolojide de bu tarz kadınları görmekteyiz. Yani her ne kadar CEO, COO ve CFO gibi üst mevkiilerde genellikle erkekleri görüyor olsak da birçok önemli teknoloji devlerinin üst merciileri kadınlara emanet. İşte bunlara 7 örnek olarak aşağıdaki kadınları görebilirsiniz.
 

 1) Sheryl Sandberg
Silikon Vadisi'nin en bilinen kadın karakterlerinden olan Sheryl, Mark Zuckerberg'in yanında COO, yani Baş İşletme Görevlisi görevini üstlenmekte. Satış, pazarlama, iş geliştirme, insan kaynakları, kamu politikası ve iletişim dahil olmak üzere şirketin iş işlemlerini denetlemekle görevli olan Sandberg, Facebook'un Mark'tan sonraki en yetkili kişisi olarak dikkat çekiyor. Bill Clinton döneminde ABD Hazine Bakanlığında görev almış, ardından Google'da kariyerini sürdürmüş olan Sheryl, Fortune dergisi tarafından En Güçlü 50 Kadından biri seçildi.
 

 2) Susan Wojcicki
Yine bir büyük marka olan YouTube'un CEO görevini üstlenen Susan, Silikon Vadisi'nin en büyük simalarından biri. 1999 yılında girdiği Google'da yaptığı başarılı işler sonucunda dünyanın en büyük ve en fazla tercih edilen video portalının başına geçen Susan, YouTube'un bu kadar gelişmesinde ve şu andaki piyasa değerini kazanmasındaki en fazla emeği geçen ve muhteşem fikirlerinin bir sonucu olduğu bilinmekte.
 

 3) Marissa Mayer
Marissa'da yine Silikon Vadisi'nde olan ve yine oldukça önemli isimlerden biri. Yahoo!'da başkanlık, CEO ve direktörlük görevlerine sahip olan bu ablamız Yahoo'ya geçmeden önce Google'da haritalar konusunda yetkili bir merciideyken rakip firmaya geçiş yaparak baş tacı edilmiş. Hatta ortada dolaşan bilgilere göre Google Haritalar, Google Earth ve Google Sokak Görünümü projelerinin yaratılması ve geliştirilmesinde fikir analığı yapmış. 
 

 4) Ruth Porat
Yine bir kadın profili ve yine Google. Ruth Porat da şu anda Google ve firmanın Alphabet projesinde CFO görevini üstlenmekte. Mali işlere baktığı için Silikon Vadisi'nden çok Wall Street'te anılan ve tanınan Porat, Google'ın mali projelerinin birçoğunda altında imzası bulunan değerli isimlerden biri olarak dikkat çekmekte.
 

 5) Julia HuForbes tarafından Teknoloji dünyasının en önemli 10 kadını arasında gösterilen Hu, 30 yaşının altındayken kurmuş olduğu Lark Teknolojileri firması ile bu sektörün en bilinen genç kadın profillerinden biri oldu. Hala kendini geliştirmekte olan Julia, ilerleyen yıllarda daha büyük projeleler ve daha önemli konumlarda olduğunu duyabiliriz.
 

 6) Lucy Peng
Aliexpress'i hepimiz biliyor ve birçoğumuz buradan yoğun alışverişler yapıyoruz. Bu portalın sahibi olan AliBaba firmasında da önemli bir kadın profili bulunmakta. Lucy, AliBaba'nın finansal döngüsünü idare eden ve gelişmesinde bir fiil katkıda bulunan bir isim. Hatta AliBaba'nın kurucuları arasında gösterilmekte olan Peng, firmanın CFO'su olan Maggie Wu ile "Dinamik İkili" olarak adlandırılarak mükemmel işler ortaya koymaktalar.
 

 7) Amy Hood
Yine Silikon Vadisi'ne dönecek olursak bir de Amy Hood ismi karşımıza çıkıyor. Eğer sektörel gelişmeleri takip eden biriyseniz bu ismi kesin duyduğunuzu düşünüyorum, çünkü Amy Microsoft tarihinin ilk kadın CFO'su olarak tanınıyor. 2002 yılında girdiği Microsoft kapısında birçok önemli iş ve mali geliştirmeler yapan Hood, Microsoft'un her geçen gün katlanan değerinin en önemli katkı sağlayan ismi olarak biliniyor. Yammer ve Skype'a bakan ve Minecraft'ın keşfeden isim olan Amy'nin Microsoft'a katkısı gerçekten büyük.


Sonuç olarak bu 7 örneğimizi fazlasıyla arttırabiliriz, ancak bu örnekler bile bazı şeyleri anlamaya yettiğini düşünüyorum. Kadın ve ya erkek egemenliği olan bir ortamda ne kadar büyük işler çıkıyorsa kadın ve erkeğin birlikte çalıştığı ortamda çok daha büyük işler ortaya çıkacağını düşünüyorum. Hatta bence yukarıda birçok örnekte görebileceğiniz gibi para konusunu kadına bıraktığında şirket her zaman yürür :)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0