Eski Bir Uzay Aracı, Birgün Sizi de Zengin Edebilir!

0
0
0
0
0
Eski bir uzay aracının parçalarının değeri, herkesin bir uzay aracı istemesini sağlayacak kadar çok.
Bir US Air Force tarihçisi, annesinin Blountsville'deki (Alabama) evini ziyaret ederken son derece ender yaşanabilecek olaylardan birisini yaşadı. Annesinin yan komşusunun arka bahçesinde tarihi eser sayılabilecek ve oldukça değerli bir uzay aracının bulunduğunu gören tarihçi, bu durumu Marshall Space Flight Center'da görev yapan meslektaşına bildirdi. Yetkikilerin kulağına ulaşmasıyla incelenen olay, oldukça garip bir gerçeği ortaya çıkarttı.

NASA'nın 1965 ve 1966 yıllarında üzerinde çalıştığı Ay görevlerinde kullanılması planlanan yüzey araçlarından birisi olan bu araç, o tarihlerdeki en gelişmiş teknolojilere sahipti. Brown Engineering Company tarafından üretilmiş bu model, LSSM'nin 275 kiloluk bir modeli. LSSM'nin birçok modeli bulunuyor fakat Ay görevinde 275 kiloluk model kullanılmış, yani bulunan bu araç. Bu modelin özellikle seçilmiş olmasının nedeni aracın hafifliği ve katedebildiği yol mesafesi.

Dünya üzerinde sadece birkaç tane bulunmasının yanı sıra son derece önemli bir tarihi olan bu aracın ana parçaları sökülmüş halde bulundu. NASA yetkililerinin belirttiğine göre araçta bulunan bu parçalarla birlikte araç en az 25.000$ değerindeydi. İşe aracın bir Ay görevinde kullanılmış olduğu da katıldığında aracın değerini isterseniz siz tahmin edin...Aracın nasıl ve ne zaman oraya gittiği bilinmiyor ancak NASA yetkililerinin söylediğine göre bu aracın parçalarını söken ve bu parçaları doğru kişilere satan kişiler, şu an ellerindek kokteylleriyle bir plajda uzanıyorlar.

Kaynak: Geek 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0