• Anasayfa
  • Sektörel
  • Eski Cep Telefonları Tropikal Ormanları Denetleme ve Korumada Kullanılıyor!

Eski Cep Telefonları Tropikal Ormanları Denetleme ve Korumada Kullanılıyor!

0
0
0
0
0
Eski cep telefonlarınız evinizin bir köşesinde tozlanmaktan çok daha iyisini yapabilir!
Hepimiz bu gezegenin üstünde yaşamaktayız ve bu gezegenin sahip olduğu, olacağı her türlü problem bizi de yakından ilgilendirmekte. Bunlardan biri de küresel çapta yaşadığımız orman miktarındaki kayıp.

Hergün dünyanın dört bir yanında katlettiğimiz ağaçlar, atmosferimizde bulunan ve giderek daha da tehlikeli bir hal alan karbondioksitin en büyük sebebi. Tabii ağaçları, ormanları yok etmemiz sadece bu bağlamda değil, biyoçeşitlilik bağlamında da ciddi sorunlara neden olmakta. Artan kuraklık ve seller, binlerce hayvan ve bitki türlerini tehdit etmekte.Ancak, ''çevre dostu'' etiketine sahip ürünlerin yanına bile yaklaşamayan bir konumda olan cep telefonları, orman sayılarındaki düşüşe karşı savaş açmış durumda. Yaptığı işlerle son derece asil bir konuma sahip olan Rainforest Connection adlı organizasyon, eski cep telefonlarını alarak onları Amazon ormanlarının korucuyuları haline getiriyor. Nasıl mı? 

Çoğu eski telefonda güneş enerjisini absorbe edebilen küçük paneller bulunmakta. Rainforest da bu telefonlara küçük birer modifikasyon yaparak bir nevi güneş enerjisiyle çalışan radar sistemlerine dönüştürüyor. Hedef ise, ormanların çoğunun tükenme konusunda en büyük düşmanı olan kaçak kesim işlemleri. Bir nevi mikrofon sistemine sahip ses-frekans ekranlarına dönüşen eski telefonlardan üretilen panel, etrafında duyduğu normal dışı sesleri oluşturulan bulut sistemine aktarıyor. Bu işlemi yapabilmesi için de telefonlara önceden bir API sinyal uygulaması yükleniyor.
 

Belli ağaçlara yerleştirilen cihazlar, elektrikli testere ya da benzeri alışılmışın dışında bir ses algıladığında bunu bulut sistemine iletiyor. Ardından da iletilen sinyal, bölgeye en yakındaki yetkiliye ulaşıyor. Son derece enteresan, ancak oldukça başarılı bir sistem geliştiren Rainforest Connection'a dünyanın dört bir yanından eski cep telefonları yağmakta. Sizde organizasyonu Facebook sayfalarından ya da kendi, resmi internet sitelerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: PhoneArena
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0