​Esneyebilen Kameralar Geliyor

0
0
0
0
0
Tam anlamıyla fotoğrafçılık devrim yaratacak yepyeni bir kamera teknolojisi geliştiriliyor.
Fotoğraf çekerken bazen ne yaparsanız yapın açının sizi tatmin etmediği olur. Öyle pozlar vardır ki kameranızın sadece objektifinden görülen yerin dışında kalan kısımları da çekmesini isterseniz. Hatta bu işlem için birkaç açıdan aynı mekan fotoğraflanarak birleştirilir.

Ancak bu durum artık yerini mükemmel bir şeye bırakacak; esnek kameralar. Kolombiya Üniversitesi, Bilgisayar Görüş Laboratuvarı'nda görev yapan araştırmacılar, esnek levha kamera dedikleri bir sistem geliştirdiler.Şimdiye kadar yapılan kameralardan gerek ışık hassaslığı gerekse sahip olduğu yapı ile tamamen farklı olan bu yeni kamera teknolojisi, normal bir kameranın objektifinin sağladığı görüş açısını daha geniş bir şekilde sunmayı başarıyor. Tabi burada genişlikten kastımız, esnek olan bu levha kameraların kavis şeklini alarak çevresini sarmalayan görüntüleri yakalıyor oluşu.

Aslında bu yeni teknolojinin 360 derece çekim yapan kameraların sunduğu sisteme benzer bir sistem barındırdığını düşünebiliriz (en azından elde ettiği sonuç buna benziyor). Esneyerek kavisli bir şekil alan kamera, bu sayesinde etrafını çevreleyen görselleri de görüntünün içine dahil edebilmekte.
 
Araştırmacıların öncelikli planı bu kamera teknolojisini daha da geliştirerek bireysel araç haline getirmek. Böylece özellikle profesyonel fotoğrafçılar daha önce hiç deneyimlemedikleri bir sisteme sahip olacaklar.

Kaynak: Gizmodo
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0