Europol Sosyal Medyada IŞİD Avına Çıkıyor!

0
0
0
0
0
Avrupa'nın emniyet gücü Europol, kuracağı ekiple sosyal medyada IŞİD propagandası yapan hesapları ve kişileri bir bir avlayacak.
Kendilerine Irak Şam İslam Devleti diyen veya halk arasındaki adıyla tanıdığımız adıyla IŞİD sosyal medya üzerinden propagandalar yapıyor hatta gençleri kandırmaya çalışıp onları cihada davet ediyor.

Avrupanın emniyet gücü olarak bilinen Europol ise tüm bu propagandacıları tespit edecek hatta propaganda ve cihad çağrısı yapan hesapları takibe alacak. Takip sonunda hesaplar hem kapatılacak hem de kişilerin isimleri ortaya çıkacak. Kişi isimleri ortaya çıktığında ise o kişi deyimi yerindeyse avlanmış olacak.1 Temmuz'da göreve başlayacak ekip IŞİD sempatizanı bir hesabı tespit edebildiğinde bu hesabı iki saat içerisinde kapatma yetkisine sahip olacak. İngiliz Guardian gazetesine "Gençlerle iletişime geçip savaşmaya ikna etmeye çalışanlar kim? Bunu tespit etmek sosyal medyanın dinamik doğası gereği son derece zor" yorumunda bulunan Europol Başkanı Rob Wainwright, Europol'ün içerisinde terör etkinliği gösterilen tüm sosyal medyalarla ortak çalışacağını da sözlerine ekledi.

İlk etapta en etkili hesapların kapatılacağının da altını çizen Wainwright önemli olanın bu sosyal medya hesaplarının kapatılmasının olmadığını, önemli olanın bu hesapların arkasındaki elebaşlarını yakalamak olduğu yorumunda bulundu. Ayrıca Wainwright:"Paranın izini sürdüğünüzde bu yapının arkasında kimlerin olduğunu ve kimlerle işbirliği içerisinde bulunduklarını tespit edebilirsiniz" sözlerini sarf ederken IŞİD'in finansman kaynaklarının peşine düşeceklerininde sinyalini verdi. Ocak ayında Fransa'nın ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki binasına düzenlenen sardırının ardından alınan bu kararın çok isabetli olduğunu söylemeliyiz. Zira daha geçen gün ülkemizden bir gencin bu gruba katıldığı ve vefat ettiği haberi neredeyse tüm televizyon kanallarında yayınlanmıştı.

Ayrıca Europol bünyesindeki grup kurulduğunda elbet ki bir şikayet hattı da olacaktır. Böyle bir durumda sizde elinizden geleni yapmayı unutmayın ve böyle sayfalardaki yazıları lütfen önemsemeyin. Hatta böyle sayfalarada bulunan linklere tıklamayınız. Zira tıkladığınız linkler zararlı olabilir, bilgileriniz ele geçirilip aleyhinizde kullanılabilir. Lütfen dikkatli olun.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0