Nepal Depremi Everesti 3 Santim Yerinden Kaydırdı

2
0
0
0
0
Hayatın bir gerçeği olan deprem ile her zaman yüz yüzeyiz. Çok uzak değil birkaç ay evvel Nepal'de gerçekleşen depremde Everest'in 3 santim yerinden kaydığı tespit edildi.
25 Nisan'da Nepal'de gerçekleşen 7.8 şiddetindeki deprem, 8700 kişinin ölümüne sebep olmuş dünyanın çatısı Everest'i bile deyimi yerindeyse yerinden oynatmış. Everest deprem yüzünden 3 santim "GüneyBatı" yönüne kaymış.

Ayrıca depremden sonra Everest Tepesinde gerçekleşen çığda 18 kişi hayatını kaybetmiş, tüm ulaşım, üzerinde ve yamacında bulunan tüm evler tahrip olmuştu. China Daily gazetesinin raporuna göre Everest'in 25 Nisan'da Nepal'de gerçekleşen 7.8 şiddetindeki deprem yüzünden kaydığı bildirildi. Depremin etkisinin 20 atom bombası gücünde olduğu söyleniyor. Çinli jeologlar 12 Mayıs'ta gerçekleşen 7.3 şiddetindeki depremin ise Everest'in kıpırdamasında bir etkisi olmadığı dile getirdi. Everest'in her yıl kuzeydoğu yönüne doğru 4 santim hareket ettiği bildirilen bilgiler arasında.Yaklaşık 9 kilometrelik bir yüksekliğe sahip olan Everest, Nepal ile Çin arasındaki doğal bir sınır niteliğinde. Everest 2005 ve 2015 yılları arasında ise 3 santimlik bir uzama göstermiş. Deprem'in ne denli bir felaket olduğunu bizler de 1999 yılında görmüştük. Doğal afetlerin ne zaman nüksedeceği belli olmaz. Siz tedbirlerinizi almayı ihmal etmeyin. 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0