Facebook, Sanal Gerçeklik Video Uygulaması Geliştiriyor

0
0
0
0
0
Facebook, Sanal Gerçeklik Video Uygulaması Geliştiriyor
Facebook, geçtiğimiz yıl Oculus Rift adlı sanal gerçeklik gözlüğünün üreticisi Oculus VR’ı satın aldığında sanal gerçeklik kulvarında ciddi bir adım atmıştı; ancak o zamandan beri bu kulvarda yürüttüğü çalışmaları göremedik.
Şimdi ise Facebook, sanal gerçeklik konusunda ciddi bir adım daha atmaya hazırlanıyor ve sanal gerçeklik gözlükleriyle izlenebilecek 360 derece videoları oynatacak bir uygulama üzerinde çalışıyor.

The Wall Street Journal’a göre şu an için geliştirme aşamasının başlarında olduğu söylenen uygulama hem iOS, hem de Android platformlarında kullanılabilir olacak.

Şu an için bu çalışmaya dair elde edilen detaylar çok düşük seviyede; ancak yine de ilgi çekici.

Facebooki daha önce haber kaynağı sayfanıza düşen 360 derece videoları bu sayfadan ayrılmadan izleyebileceğiniz bir sistem üzerinde çalıştığını duyurmuştu ki; bu sistem Facebook’u video izleme ve video reklamlar konusunda YouTube’a rakip olmayı hedefleyen tercih edilen platformlardan biri haline getirmeye yönelik bir uygulama olacak.

Önümüzdeki yıl tüketici versiyonu da çıkacak olan Oculus Rift’in piyasaya çıkışının da bu duruma bir artı sağlayacağı ve Facebook’un video izlenme sayılarını artıracağı da su götürmez bir gerçek.

Ne var ki; halihazırda 360 derece videoları gösterebilen ve bu konuda oldukça beğeni toplayan YouTube’a rakip olmak istiyorsa Mark’ın elini çabuk tutması ve Google’ın elinde mevcut olan kendi tarzıyla 360 derece video gösterimi sunan Cardboard’a yetişmesi gerekiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0