Farmville'i Gerçek Hayata Taşıdılar: Komşuköy!

1
0
0
0
0
Farmville'i Gerçek Hayata Taşıdılar: Komşuköy!
Komşuköy adı altında yapılan bu proje, internet üzerinden gerçek tarlanıza istediğiniz sebzeyi dikip yetiştirme olanağı tanıyor.
Bir aralar Facebook’u kasıp kavuran oyun Farmville gerçek oluyor. Komşuköy adı altında yapılan bu proje, internet üzerinden tarlanıza istediğiniz sebzeyi dikip yetiştirme olanağı tanıyor. İlk duyduğunuzda imkansız gibi gelebilir fakat bu proje üzerinde 2 yıl gibi bir süre çalışıldıktan sonra tamamlandı ve hizmete açıldı.

Kısaca projenin modelinden bahsetmek gerekirse, belirli bölgelerde bu iş için ayırılmış tarlalardan istediğinizi kiralıyorsunuz. Büyüklüğü 20 yada 40 metrekare olarak değişen bu tarlalarda istediğiniz sebzeyi dikebiliyor ve yetiştirip hasat zamanında evinize getirtebiliyorsunuz.  Bütün bu işlemleri isterseniz internetten yapın isterseniz gidip görün iki türlü de size basit olarak tarım yapma imkanı sunan bu proje büyük ses getirecek cinsten.

Projede oldukça geniş bir kural zinciri var, ister her şeyi komşuköy ekibinden olan çiftçiler yapsın, isterseniz hasat zamanı geldiğinde bizzat gidip kendiniz toplayın. Genellikle ülkemizde bu tip projeler yurtdışında var olan sadece bizde olmayan projelerdir fakat komşuköy ekibi bu konuda “Bu şekilde oldukça fazla proje var fakat hepsi başlangıç seviyesinde kalmış projeler, bizim kadar kapsamlı ve bu kadar ilerlemiş bir proje yok” diyor.

Teknolojiyi ve tarımı bir araya getiren komşuköy ekibi internet üzerinden yönettiğiniz tarlanızı html5 kullanarak tasarlamış. İşi biraz daha büyütüp web sitesinin mobil uygulamasını da çıkartmaya hazırlanan ekip bu işte oldukça kararlı.

Bu proje kullanıcılarına şehrin sıkıcı havasından kurtulup sanal da olsa gerçek doğa ile iletişim kurmalarını sağlamak. Böylece hayatı ofislerde geçen bir çalışanan emekli olunca bir sahil kasabasında bahçeli evinde ekip biçme hayalini erkenden gerçekleştiriyor.

Genel olarak baktığımız zaman komşuköy projesi, fiyatlandırması itibariyle üst segment olarak adlandırabileceğimiz kitleye hitap ediyor. İlerleyen zamanlarda sistemin gelişmesi ve fiyatlandırmada yapılacak değişiklikler belki bu projeyi halkın çoğu kısmına yayabilir.

Siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0