FBI, Apple'ın Kırmayı Reddettiği iPhone'u Kendisi Kırdı!

1
0
0
0
0
FBI'ın San Bernardino terör saldırısında yakalanan teröristin şifresini kırmayı başardığı açıklandı.

Bildiğiniz gibi Apple ve FBI arasında haftalardır devam eden ilginç bir atışma var. San Bernardino'da yaşanan terör saldırısının ardından bu saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birisini yakalayan FBI, teröristi öldürmüş ve telefonunu ele geçirmişti. Teröristin telefonundaki bilgilere erişmek istediklerini bu nedenle telefonun içerisindeki bilgileri silmek istemediklerini belirten FBI, Apple'dan iPhone'u açma konusunda yardım istemişti. Apple'ın FBI'ın bu teklifini reddetmesiyle birlikte haftalar sürecek ve neredeyse tüm teknoloji şirketlerini ilgilendirecek olaylar başladı.

FBI Apple'a o kadar kızdı ki dava bile açtı. John McAfee gibi bazı uzmanlar FBI'ın iPhone'u açabildiğini ancak tüm iPhone'lara erişmek amacıyla yeni bir sistem açığı oluşturulmasını istediklerini belirtti. Bu olay kısa süre içerisinde o kadar büyüdü ki Microsoft, Samsung gibi firmalar; Donald Trump, Bill Gates gibi isimler bile tartışmaya katıldı.Geçtiğimiz hafta bir duruşma gününde duruşmaya katılmama kararı alan FBI: "Gerek yok, biz iPhone'u kırma yolunu keşfettik" şeklinde açıklama yapmıştı. Bugün yapılan bir açıklamaya göre gerçekten de FBI iPhone'u açma yolunu bulmuş. FBI'ın avukatı Eileen M. Decker, bunu şu sözlerle duyurmuştu: "Davadan çekilme kararımızda, 3. parti yazılımlar sayesinde telefonu hiçbir bilgi kaybı olmadan açabilmemiz etkili oldu." Bu açıklamadan sonra Apple, FBI'ın iPhone şifresini nasıl kırdığını görmek istediğini bildirmişti.

FBI'ın iPhone'u nasıl açtığı konusunda herhangi bir fikrimiz yok ve FBI bu yöntemin açıklanmayacağı konusunda resmi bir açıklama yaptı ancak İsralli Cellebrite firmasıyla çalıştıkları biliniyor. Çoğu kişiye göre bu firma FBI'a yardımcı oldu.Şimdi FBI'ın neler yapacağını ve iPhone'da neler bulacağını göreceğiz. Şahsen bulduğu bilgileri Apple'a karşı kullanabileceğini düşünüyorum çünkü önceki duruşmalarda "Bu konu sadece teröristlerle alakalı değil. iPhone'u siz açmazsanız bizden önce Ruslar, Çinliler bunu başaracak" şeklinde sözler söylemişler ve halkın milliyetçiliğinden faydalanarak istediklerini yaptırmaya çalışmışlardı.

Kaynak: Mashable 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0