• Anasayfa
  • Sektörel
  • FBI’dan Yalanlama: Söyledikleri Kadar İstekte Bulunmadık, Apple Bol Keseden Sallıyor

FBI’dan Yalanlama: Söyledikleri Kadar İstekte Bulunmadık, Apple Bol Keseden Sallıyor

0
0
0
0
0
FBI’ın başındaki isim olan James Comey, basında yer alan söylemlere ve Apple’ın CEO’sunun sarf ettiği söylemlerden çok farklı açıklamalarda bulundu.
ABD ve dünya gündeminin son bir haftası, FBI’ın Apple’dan bir teröriste ait olan iPhone 5c’nin şifresinin kırmasını istemesiyle ilgili haberlerden oluşuyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un aldığı karara destek olanlar dışında karşıt görüşlerin de bulunduğu bu durumla ilgili FBI’ın başındaki isim James Comey’den gündemi değiştirecek bir açıklama geldi.

FBI’ın Apple’dan ne istediğini ve Apple’ın sitesinde yer alan açık mektupla ilgili detayları zaten biliyoruz. Fakat Comey, FBI’ın Apple’dan şifreleme sistemini kırmasını istemediğini ya da bunun için bir anahtar istemediklerini belirtti. 10 yıl gibi uzunca bir zaman kaybetmeden telefonun şifresini çözmek istediklerini belirten Comey, bunu da teröristlerle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabileceklerini umut ettikleri için istediklerini söyledi. Tim Cook’un söylemlerinin çok keskin olduğunu da söyleyen Comey, ‘ne istiyorsak Amerikan halkının güvenliği için istiyoruz’ dedi.Olayın perde arkasında neler yaşandığını tam olarak bilmiyoruz, çünkü Comey’in bu söylemleri, Tim Cook’un Apple’ın sitesinde yer alan mektuptaki söylemleriyle biraz çelişiyor. Yine de olayın ticari kaygılar taşıyan şirketler tarafından değil bizzat Amerikan halkının karar vermesi gereken bir sorun olduğunu söyleyen Comey, bu söylemleriyle söz konusu durumu farklı bir boyuta taşıyabilir. (durum gerçekten de çok farklılaşmaya başladı)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0