• Anasayfa
  • Sektörel
  • ​FBI, İnsanları Dövmelerine Göre Profillendirecek Yazılım Geliştiriyor

​FBI, İnsanları Dövmelerine Göre Profillendirecek Yazılım Geliştiriyor

0
0
0
0
0
FBI, bilim-kurgu ve distopik gelecek temalı işlerde karşımıza çıkabilecek bir yazılım üzerinde çalışıyor. İnsanlar, dövmelerine göre sınıflandırılacak.
İnsanlarda giderek yaygınlaşan dövmeler üzerine FBI'a bağlı program kapsamında bir yazılım geliştiren Electronic Frontier Foundation (EFF), bu sayede insanlarını sınıflandıracak, takip edecek ve elde ettiği verilere göre profillerini çıkacaracak.

Hükümet ile ortaklaşa bir çalışma yürüten ve görüntü tanıma teknolojisinin faydalarını kullanan FBI, insanlarda -özellikle çoğunlukla kullanılan- dövmeleri kataloglandırarak bu kataloğa göre insanları bağlı oldukları mezhep, siyasi duruş ya da içinde olduğu topluluk/örgüt gibi şeylere göre sınıflandıracak.Aslında bu çalışmanın temeli 2014 yılında Ulusal Standartlar Enstitüsü (NIST) tarafından atılmıştı. NIST'in projesi, benzer temalı dövmelere sahip olan insanlar arasında bağlantı kurarak bir haritalandırma çıkarmak üzerineydi. Ancak bu proje, etik unsurlar engeline takılmıştı.

EFF, FBI programı altında geliştirdiği yazılım da aynı etik unsurlarla çatışmamak için daha esnek yapılandırılmaya çalışıyor. Yani şu an için bu tarz bir yazılım üzerinde FBI'ın ciddi çalışmaları mevcut. Fakat bu tarz bir ''sınıflandırma'' işleminin insan özgürlüğü ile çelişme durumu da bulunmakta. Şu etapta FBI'ın çözmeye çalıştığı şey, insan değerlerine ve etiğe ters düşmeden bu yazılımı bir şekilde uygulamaya sokmak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0