FBI Tarafından Aranan 10 Hacker

3
1
0
0
0
Siber suçluların yapabildikleri gerçekten oldukça korkutucu boyutlara çıkabiliyor. Peki bu suçlular arasında en tehlikeli olan ve bugüne kadar pek çok kullanıcıyı dolandırmayı başarmış 10 önemli isim kim?
Gerek mobil cihazlarda, gerekse masaüstü, laptop yani kısacası bilgisayarlarda hepimizin önceliği güvenlik. Bu cihazlar artık bizim için vazgeçilmez konuma gelmiş durumdalar. Çünkü bize lazım olan bütün şeyler, artık bu cihazlar aracılığıyla ulaştığımız şeyler (fotoğraflarımız, banka hesaplarımız, iletişim bilgilerimiz vs).

Ancak bu cihazları aktif olarak kullananların sayısı inanılmaz şekilde artınca, bu durum bazılarının dikkatini çekiyor; siber suçlular. İnanılmaz bir yeteneğe sahip olan bu kişiler, yeteneklerini paraya dönüştürmeyi seçtiği zaman milyonlarca kullanıcı tehdit altında oluyor. Birde bu iş bilgisayarlarla yapılınca, bu isimleri yakalama durumu iyice zorlaşıyor.Bu suçlular, dünyanın dört bir yanında aranmakta. Bu arama çalışmalarını en üst düzeyde yürüten yerlerden birisi ise, tahmin edebileceğiniz gibi FBI. Peki siber suç konusunda FBI'ın özellikle ele geçirmek istediği, en tehlikeli 10 isim kim? FBI'ın resmi sitesinden bu isimleri bularak listemizi hazırladık. İşte FBI tarafından aranan 10 siber suçlu:
 

 10- Carlos Enrique Perez-Melara


FBI tarafından aranan onuncu isim olan Carlos, insanları kendi kurduğu bir website ile dolandırmış. Arkadaş edinme sitesi kuran Carlos, bu sitede kullanıcıların tanışmak istedikleri kişilere elektronik hediyeler alabileceği bir sistem geliştirdi. Tabii bu sistem tamamen bir düzmeceden ibaretti. Elektronik satış olayı sayesinde milyonlarca kişiyi dolandırmayı başaran Carlos, ''Lover Spy'' adlı kötü amaçlı yazılımı ile bunu gerçekleştirmiş. FBI'ın Carlos için koyduğu ödül 50.000 dolar.

 

 9- JabberZeus Subjects


Rusya ve Ukrayna'da yaşadıkları düşünülen bu üç arkadaş, insanların bilgisayarına istemleri dışında yüklenerek ciddi bir tehdit haline gelen kötü amaçlı yazılım ''Zeus''un yaratıcıları. Bu yazılım sayesinde kullanıcıların banka hesaplarını, şifrelerini ve kişisel verilerini çalmayı başaran ekip, bu bilgileri kullanarak kullanıcıların banka hesaplarında para transferi gerçekleştiriyor.

 

 8- Bjorn Daniel Sundin


Yine kendisi gibi FBI tarafından aranan Shaileskumar P. Jain ile birlikte çalışan Sundin, ortağı ile pek çok sahte yazılım geliştirmiş ve bu sayede 60'dan fazla ülkede 100 milyona yakın kullanıcı bilgilerini çalmış. Tabii ikilinin tek vukuati bu değil. Sahte reklam işine de adım atan ikili, çeşitli internet sitelerine koydukları bu reklamlar sayesinde pek çok kişiyi dolandırarak kişisel bilgilerini ele geçirmeyi başarmış. Ancak İsveç vatandaşı olan Sundin, sanıyoruz bir özelliği ile listenin en ilginç ismi. Zira İsveç ile Amerika arasında siber suçlu konusunda herhangi bir anlaşma olmadığı için, Malmö'de yaşadığı bilinen Sundin, İsveç hükümeti tarafından teslim edilmiyor. Sundin için 20.000 dolar ödül konulmuş.

 

 7- Shaileskumar P. Jain


FBI'ın ortağı Sundin ile birlikte aradığı Jain, aslında tam anlamıyla bir hacker sayılmaz. Onu bu listeye sokan isim, suç ortağı Sundin. Özellikle borsa manipülasyonu suçları ile gündeme gelen Jain, bu yeteneğini Sundin ile birleştirince ister istemez siber dünyaya adım atmayı başarmış. FBI'ın Jain için biçtiği ödül tıpkı ortağı gibi 20.000 dolar.
 

 6- Peteris Sahurovs


Sahurovs birkaç ay içinde, gerçekleştirdiği siber dolandırıcılık ile 2 milyon internet kullanıcısını dolandırmayı başardı. Sahte banka hesapları ve referanslar kullanan Sahurovs, bir online gazete sitesiyle sözde otel zinciri sahibi olduğu ve reklam vermek istediği konusunda anlaştı. Sonrasında ile gazetenin sitesinde yayınladığı reklamlar ile milyonlarca kişiyi kandırmayı başardı. Sahurovs, reklama tıklandığı anda kullanıcı bilgilerine erişebilecek bir sistem geliştirmişti. 26 yaşındaki Sahurovs için FBI'ın koyduğu ödül 50.000 dolar.

 

 ​5- Viet Quoc Nguyen


Nguyen'in hedefi dünya genelinde önde gelen sekiz önemli E-Mail Servis Sağlayıcıları (ESPs) olmuş. Bu sekiz sağlayıcının bilgilerini çalmayı başaran Nguyen, bir milyondan fazla e-mail adresini ele geçirmiş. Özellikle 2009-2012 yılları arasında aktif olarak çalışan Nguyen, çaldığı e-mailleri spam olarak kullanarak ulaştığı adres bilgilerini inanılmaz bir sayıya çıkarmış. Nguyen de listemizde 30 yaşın altında olan isimler arasında (28 yaşında). FBI'ın belirlediği bir ödül mevcut değil

 

 4- Joshua Samuel Aaron


Aaron, Amerika'nın önde gelen pek çok şirketin müşteri bilgilerini sahte e-posta yoluyla çalmış ve internet üzerinden borsa işlemlerinde pek çok manüpilasyon yaparak elde ettiği parayı tam anlamıyla katlamış. Üstelik Aaron bu işi 2007 yılından beri yapmakta (yani kazandığı parayı siz düşünün artık). Aaron için FBI'ın belirlediği bir ödül mevcut değil.

 

 3- Alexsey Belan


2012-2013 yılları arasında ABD merkezli üç büyük e-ticaret şirketinin bilgisayar ağlarına erişen Belan, bu şirketlerin veri tabanlarına ulaşarak kullanıcı verilerini ve hesaplarını çalmış. Rus vatandaşı Belan'ın, bu hack olayı ile cebine indirdiği meblağ oldukça fazla. Bu arada FBI'ın ödül olarak 100 bin dolar biçtiği Belan, sadece 28 yaşında.

 

 2- Nicolae Popescu


Romanya vatandaşı olan Popescu, internet alemi üzerinden yaptığı dolandırıcılık işleri ile meşhur olmuş. İlk olarak bu işleri Romanya'da yapan Popescu, sonrasında ise hedef büyüterek ABD pazarına açılmış. Özellikle önde gelen araç satış ve takas sitelerini hedef alan Popescu, sahte satıcı kılığında resmen piyasaya vurgun yapmış ve bu işten sağlam bir para kazanmış. 2012 yılından beri aranan Popescu'nun yakalanmasında yardımcı olacaklara 1 milyon dolarlık ödül verilecek.

 

 ​1- Evgeniy Mikhailovich Bogachev


Listenin bir numarası olan Rus hacker, FBI'ın baya canını sıkmış durumda zira yakalanmasına yardımcı olanlara 3 milyon dolar gibi bir ödül söz konusu. Bogachev, ABD'de yaklaşık 1 milyon bilgisayara zarar vererekn 100 milyon dolar civarında bir maddi hasara yol açmış. Bu arada FBI'ın vereceği 3 milyon dolarlık ödül, bu zamana kadar bir siber suçluya biçilmiş en büyük ödül ünvanı taşımakta. 
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0