• Anasayfa
  • Sektörel
  • Firefox, Flash’ın Tüm Versiyonlarının Engellendiğini Duyurdu

Firefox, Flash’ın Tüm Versiyonlarının Engellendiğini Duyurdu

0
0
0
0
0
Firefox, Flash’ın Tüm Versiyonlarının Engellendiğini Duyurdu
Firefox, tarayıcısı olan Mozilla’da güvenlik sorunlarına yol açabileceği Flash’ın tüm versiyonlarının engellendiğini duyurdu.
Firefox bu hamleyi, tarayıcıları üzerinden Flash kullanan kullanıcılarının kötü niyetli kişiler tarafından her an hacklenebileceğinin ortaya çıkmasından sonra gerçekleştirdi. Firefox’un destek sorumlusu Mark Schmidt, şirketin aldığı bu kararı resmi Twitter sayfasından duyurdu.

Firefox’tan önce Facebook da artık Flash’ın ömrünün tükendiğini ve kullanılmaması gerektiğini açıklamıştı. Çünkü bu eklentinin, güvenlik açıkları nedeniyle kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılımların girmesine neden olduğuna inanıyorlar. Hacking Team daha önce Flash’a ait 3 tane büyük bir açığın keşfedildiğini ortaya çıkarmış ve Flash için yapılan ‘artık kullanılmaması gerekiyor’ eleştirilerinin iyice dillendirilmesini sağlamıştı. Her ne kadar Adobe’un yakın bir zaman içerisinde çıkaracağı yamalarla güvenlik açıklarını ortadan kaldıracağına dair açıklamalar gelmiş olsa da Firefox bunu beklemeden engellemeyi gerçekleştirdiğini duyurdu.
 
Mozilla, Adobe’a karşı ciddi bir uyarıda daha bulundu. Buna göre Adobe Flash’ın güvenlik açıklarını tam olarak çözmediği müddetçe bu engellemenin kaldırılmayacağı açıklandı. 

Güncelleme: Firefox, resmi Twitter sayfasından aşağıdaki takipçileriyle aşağıdaki tweet'i paylaştı. (Türkçe karşılığı tweet'in hemen alt kısmında)
  Kullanıcılarımızı güvenlik riskine karşılık korumayı hedefliyoruz. Bu nedenle geçici olarak Adobe Flash’ı engelledik.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0