Fotoğraf Kalitesini Arttırmanın 6 Etkili Yolu!

4
1
0
0
0
Telefonlarınızla çektiğiniz fotoğrafların kalitesini arttırabilecek 6 etkili özellik ayarı.
Fotoğrafçılık, ilk çıkış tarihinden beri çoğunlukla insanların yaşadıklarını veya gördüklerini kaydetme isteği doğrultusunda kullanılıyor. İlerleyen senelerde bu isteği gerçekleştiren cihazlar, yani fotoğraf makineleri, teknolojinin gelişmesiyle birlikte her insanın yanında taşıyabileceği ve istedikleri her an kullanabilecekleri cihazlar olan telefonlara uyarlandı. Artık her telefonun iyi ya da kötü bir kamerası bulunmakta.

Telefonların kameralarının gelişmesiyle birlikte bu konu, markaların yarıştığı bir sektör haline geldi. Bildiğiniz gibi telefon değerlendirmeleri yapılırken kamera özellikleri ve çekim kalitesi, cihazların kalitesini belirleyen başlıca özelliklerden birisi sayılıyor. Fakat iyi fotoğraf çekimi, sadece iyi cihazlarla gerçekleşmiyor, fotoğrafı çekenin de dikkat etmesi gereken ince detaylar var. İşte bu detaylardan bazıları;
 

 Yukarıdan Çekim


Selfie akımıyla birlikte yaygınlaşan kişinin kendini çekmesi olayı, telefon sektörünün oldukça dikkatini çekmişti ve markalar bu işleme özel olarak ön kameralarını geliştirmeye başladılar. Bu kameralardan birisine sahipseniz size düşen tek şey çekim yapacağınız cihazı baş seviyenizin biraz üzerine kaldırmak. Aşağıdan çekilen selfie'lerin daha çirkin olduğu bilim tarafından kanıtlanmış bir gerçek.
 

 Denklanşör Hızı


Denklanşör hızı, çekim sırasında ince detayların ayarlanması konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Denklanşör hızının arttırılması daha donuk detayların yakalanmasını sağlar ve basit bir fotoğraf elde edersiniz. Fakat kamera ISO gibi değerleri ayarlayamadığı için fotoğraf çok parlak ya da çok karanlık çıkabilir. Hızın düşürülmesi ise daha detaylı fotoğrafların çekilmesini ve ayarlamaların otomatik olarak yapılmasını sağlar. Düşük denklanşör hızı, hareketsiz cisimlerin çekiminde daha sık kullanılır. Bu modun kullanımında bir sabitleyici ya da sabit ellere gereksinim olabilir.
 

 Üçlerin Kuralı


Telefonlarınızda sahip olduğunuz bir diğer özellikte çekim sırasında ekrana getirebileceğiniz çizgilerdir. Bu çizgileri yanlışlıkla açmışızdır ama çoğumuz ne işe yaradığını bilmiyoruzdur. Üçlerin kuralı, odaklanacağınız cismi ekranın yan kısımlarına koyma kuralıdır. Böylece cisim dikkat çekerken sahip olduğu çevre faktörleri de ona gizemli bir hava katabilecektir.
 

 ISO Değeri


ISO kameranızın algılayacağı ışığın miktarına verilen isimdir. ISO değeri ne kadar düşük olursa kamera o kadar az ışığı algılar ve algının altında kalan ışıklar karanlık olarak görülür. Flash gibi faktörlerin kullanılmayacağı yerlerde ISO ayarlarının doğru şekilde yapılandırılması, her fotoğrafı daha güzel gösterebilir.
 

 Panorama Kullanımı


Panorama çekim özelliği yeni telefonların çoğunda bulunuyor. Bu özellik sayesinde çekimini yapacağınız geniş bir alanı aynı kare içine alabiliyorsunuz. Sıradağlar gibi oluşumların çekimleri sırasında dağın bir bölümü yerine tümünü çekmek, tahmin edebileceğiniz gibi daha iyi olurdu.
 

 HDR


HDR özelliği, farklı ışık seviyelerine ihtiyaç duyulan anlarda yapılan ışıklandırmalarla keşfedildi. Örneğin pencerinin önünde fotoğraf çekileceksiniz. Bu durumda fotoğrafınız 2 farklı şekilde çıkabilir;
  1.  Arkadan gelen ışığı makineniz ortalama ışık olarak algılar ve korku filmlerinden fırlamış siyah bir insan sureti gibi görünürsünüz.
  2.  Fotoğraf makinesi sizin yüzünüzdeki ışığı normal ışık olarak algılar ve pencereden gelen ışık, fotoğrafa sanki fotoğraftan sonra cennete bekleniliyormuşsunuz gibi bir hava katar. 
Bunların oluşumunun engellenemesi amacıyla fotoğrafçılar, aynı karenin 3 farklı ISO değeriyle fotoğraflarını çekerler ve fotoğrafların ışıklarının en iyi olduğu kısımları birleştirip ortaya yeni bir fotoğraf çıkarırlardı. HDR özelliği, bu işlemi telefonun otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlıyor. Yani fotoğraftaki ISO değerleri, farklı bölgelere göre farklı değerlere sahip oluyor.

Bu 6 basit seçeneği kullanarak fotoğraflarınız daha güzel ve daha profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: AndroidAuthority 
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0