Gazze Şeridi'nde "Casus Yunus" Yakalandı!

0
0
0
0
0
Hamas, Gazze Şeridi açıklarında bir casus yunus yakaladıklarını bildirdi.
Dünya, tarihi kayıtlara göre insanlığın son 4000 yıllık tarihi boyunca sadece 100 yılı savaşsız geçirebilmiş. Zamanımızda bile ülkemizin içinde bulunduğu durum ve komşularımız, farklı çeşitlerde savaş/çatışma durumunda. Bu durum her ne kadar üzücü olsa da ülkeler, bu durumu kabullenmiş ve gelişen teknolojiyi kullanarak olası savaşlarda kendilerine yardımcı olacak silahları üretme işine girişmişler bile.

İsrail ve Filistin arasında yıllardır devam eden savaşı bilmeyenimiz yoktur herhalde. İki tarafında çeşitli şekillerde karşılık verdiği bu üzücü ve açıkcası gereksiz savaş, İsrail tarafının gelişen teknolojiyi ekosisteme uyarlayarak savaşta kullanması üzerine üzücü olduğu kadar garip bir hal de aldı.Hamas Ordu Radyosu, geçen hafta Gazze Şeridi açıklarında İsrail tarafından casusluk, yani bilgi toplama ve sızdırma amacıyla kullanılan bir "casus yunus" yakaladıklarını bildirdi. Yetkililer tarafından bildirilene göre yakalanan yunusun üzerinde kamera ve çeşitli kayıt cihazları bulunuyordu. Bu çeşit olaylar önceden Mısır'da bulunan bir ördeğin ve Türkiye'de bulunan bir kuşun da casus sanılmasıyla gerçekleşmişti fakat bunlar, Hamas tarafından yakalanan yunus gibi değil, sadece zararsız iki hayvandı.

Ülkeler tarafında hayvanların casus olarak kullanılması yeni bir olay değil. ABD ve Rusya gibi ülkelerin de yunusları ve deniz aslanlarını mayın temizleme gibi çeşitli su görevlerinde kullandığı biliniyor. Bu hayvanların yanı sıra ABD'nin gizli bilgi kurumu olan CIA, Soğuk Savaş yıllarında bir kediyi eğitmek ve Rusya'da casusluk yaptırmak amacıyla 2 milyon dolar harcamış, fakat kedi Rusya'ya vardığı ilk gün talihsiz bir şekilde bir taksi tarafından ezilmişti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0