• Anasayfa
  • Sektörel
  • Gelecekte 3D Yazıcıyla Üretilen Ürünlerin Hayatımızdaki Yeri Ne Olacak?!

Gelecekte 3D Yazıcıyla Üretilen Ürünlerin Hayatımızdaki Yeri Ne Olacak?!

1
1
0
0
0
3D yazıcılar üretildiğinden beri birçok farklı şeyin yapımında kullanıldılar. Bunlara eşyalar, evler ve hatta arabalar da dahil. Peki bu cihazın ürettiği ürünler, gelecekte bizim için ne ifade edecekler?
3D yazıcılar üretildiği tarihlerden beri çeşitli cihazların, yapıların veya cisimlerin üretiminde kullanıldılar ve kullanılmaya devam ediyorlar. Bu cihazlar sahip oldukları sistemle birlikte insanların el ile yapamayacağı fakat fabrikalarda da seri üretimi bulunmayan şeylerin üretimini, birçok farklı maddeyi yapım malzemesi olarak kullanarak gerçekleştirebiliyor. Özel üretimi gerçekleştirebilen 3D yazıcılar, özellikle kişiden kişiye değişen şeylerin üretiminde kullanılıyor. Buna örnek olarak sakat insanların kullandığı yapay uzuvları gösterebiliriz.Bizi düzenli şekilde takip eden kullanıcılarımızın bileceği gibi 3D yazıcı sadece yapay uzuv veya makine parçası üretimi için kullanılmıyor. Bu cihazları kullanarak çok daha büyük ve kullanışlı şeylerin üretimini de hedefleyen kuruluşlar var. Eşyalar, makine parçaları, arabalar derken bazı kuruluşlar bu yazıcıların gelecekte ev yapımı için kullanılacağını belirtti. Bu evler, 3D yazıcının üretilen evlerin normal ev yapımına göre çok daha hızlı, sağlam ve ucuz olduğu düşünülünce insanlar için oldukça kullanışlı olacaklardır. Üreteceği evlerin sıradan evler olmayacağını, gelecekte kullanılacak bir diğer teknolojiyle, Güneş panelleriyle donatılacağını düşünürsek bu iki teknoloji, ilerleyen senelerde hayatımızın vazgeçilmez bir bölümünü oluşturacak.Ayrıca 3D yazıcılar, etkisini gün geçtikçe arttıran küresel ısınmanın önemini şiddetle vurguladığı geri dönüşüm konusunda da bizlere yardımcı olabilecekler. Yazıcıların yapım malzelesi olarak kullanılan malzemelerin geri dönüştürülebilir malzemeler olması, ilerleyen yıllarda bu cihazla yapılacak olan yapıların zamanla geldiği yere, yani doğaya karışmasını zorlaştırmayacak.
 

İçinizden birinin "peki ya ulaşım?" dediğini duydum. 3D yazıcılar, geçtiğimiz günlerde üretilen ve tamamen kartondan oluştuğu halde sahip olduğu elektrikli motor sayesinde hareket edebilen Lexus Origami Car gibi araçların yapımında da kullanılabiliyor. Lexus Origami Car hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Origami Car, sadece gösteriş amaçlı üretilmiş olsa da 3D yazıcı ile üretilebilecek araçlar, en az bugün kullandığımız araçlar kadar iyi olacaklardır. Performansın ve özelliklerin yanı sıra 3D yazıcı üretimi, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bizlere kaynak, para ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.Eşya, ev, araba gibi şeylerin üretimini tamamladığımıza göre sıra geldi giyime. 3D yazıcının ilk kullanım alanlarından birisi olan giyim sektörü, bu cihazın son derece başarılı olduğu alanlardan sayılabilir. Kullandığı malzemelerin çeşitliliğinden dolayı 3D yazıcı, sadece günlük hayatımızda kullanacağımız değil aynı zamanda güvenlik ve çeşitli aktivitelerde de kullanılabilecek kıyafetlerin üretimini gerçekleştirebiliyor. Şu an giyim sektöründe kullanılan çeşitli kumaş ve ip çeşitlerinin aksine hiçbir türlü dikiş sorunu olmayan 3D yazıcı, istediğiniz takdirde size kutuptan Ekvator'a kadar yapacağınız yolculukta kullanacağınız bir kıyafet sunabilir. Aynı zamanda 3D yazıcının mükemmel cosplay ekipmanları yapımında da kullanıldığını unutmayalım.3D yazıcının kullanım alanlarından birisi de insanlar için hayati önem taşıyan besinlerin üretimi. Bu konudaki hünerleri çok fazla duyulmasa da 3D yazıcılar, kızartılan veya en azından şekillendirilebilen her türlü yiyeceğin yapımında kullanılabiliyor. Şu an sadece şeker ile isim yazmak veya krepin üzerine fotoğraf çizmek için kullanılan bu cihazlar, ilerleyen yıllarda bu konuda da oldukça gelişeceklerdir.Üretimin gerçekleştiği aklınıza gelebilecek her alanda 3D yazıcıların yeri bulunuyor, hatta üretimi gerçekleşmeyenlerde bile bulunuyor. Olmazsa olmazımız olan sağlık konusunda önemli bir yeri olan 3D yazıcı, son yıllarda yapılan araştırmalarda veya tedavilerde kullanılan yapay organ ve dokuların yapımında kullanılıyor. Son derece hassas ve verimli çalışan bu cihazlar, tıp biliminin gelişmesiyle birlikte hasarlı olan organlarımızın kolayca değiştirilebileceği yarınlarda bizlere yardımcı olacaktır.3D yazıcıların yapabilecekleri şeyler yazdıklarımdan, aklımıza gelenlerden ve hatta hayal edebileceğimizden de çok. Umarım bu cihazlar hakettikleri değeri görürler ve seneler içerisinde beklediğimiz gelişimi gösterirler.

Kaynak: Engadget 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0