Gelecekte Telefonlar Duman Dedektörü Olarak Çalışabilecek!

0
0
0
0
0
Apple'ın aldığı bir paten sayesinde telefonlar, bulunduğu mekandaki dumanı kullanıcılarına haber verebilecek.
Gün geçtikçe mobil cihazlarımız, özellikle telefonlarımız, gelişiyor ve gelişen özellikleri sayesinde yapabileceğimiz çoğu işi bizim için kolaylaştırarak hayatımızda kendilerine vazgeçilmez bir yer edinmeye devam ediyorlar. Bu özelliklerden binlercesi bulunuyor ve Apple, bunlara bir yenisi daha eklemek amacıyla bir patent daha aldığını bildirdi.

Apple'ın patenti, yangın gibi ölüme neden olabilecek tehlikeli bir olay sırasında size her zaman yakın olan telefonunuz üzerinden sizi bilgilendirmek üzerine. Patentte bulunan sisteme göre, telefonunuz sahip olduğu bir cihaz ile bulunduğu ortamdaki dumanı algılayabilecek. Fakat bu sistemin telefona uyarlanması ve telefonun dumanı algılayabilecek sisteme sahip olması, Apple'a yetmemiş.Buna ek olarak telefonunuz, duman dedektörü dumanı algıladığı zaman evde bulunan başka telefonlara da haber verebiliyor. Bu işlemi sistemin kullandığı kablosuz bağlantı üzerinden gerçekleştiren telefon, diğer telefonlarında alarm durumuna geçmesini sağlıyor. Ayrıca telefonların bulunduğu konuma göre telefonunuz, evde bulunan diğer insanların hangi konumda bulunduğunu da hesaplayabiliyor.

Apple'ın patentini aldığı bu sistem oldukça yararlı ve birçok insanı kurtarabilecek bir sistem. Umarım sistem, sadece Apple'ın telefonlarıyla sınırlı kalmaz ve gelecekte diğer bütün cihazlara yayılır.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0