• Anasayfa
  • Sektörel
  • Gelecekte Trafik Işıklarının Olmadığı Bir Dünyada Yaşayabiliriz!

Gelecekte Trafik Işıklarının Olmadığı Bir Dünyada Yaşayabiliriz!

0
0
0
0
0
Gelecekte Trafik Işıklarının Olmadığı Bir Dünyada Yaşayabiliriz!
MIT araştırmacıları trafik ışıklarından kurtulmak ve bu sistem yerine daha etkili bir sistem kullanmak istiyorlar.
Eskiden "geleceğin teknolojisi" olarak nitelendirdiğimiz teknolojilerden birisi olan sürücüsüz araçlar, artık bizden o kadar da uzakta değiller. Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin katkılarıyla günden güne gelişen ve tamamlanmaya adım adım yaklaşan bu teknoloji tam olarak geliştiği zaman hayatımızdan büyük bir zaman çalan trafik çilesi de sonlanabilir.

Trafiğin en büyük nedenlerinden birisi olan trafik lambalarını yeniden ayarlamak adına çalışmalar yapan MIT, sürücüsüz araçların artmasıyla birlikte bu araçların kullanabileceği yeni bir sistem üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bu sistemin çalışabilmesi için trafikte bulunan tüm araçlar sürücüsüz bir şekilde kontrol edilmeli çünkü araçlarda bulunan sistemin çalışma mekanizması direkt olarak veri alışverişi yapabilen araç sistemlerine dayanıyor.
 

Sistemin çalışması şu şekilde işliyor. Farklı yolların kesiştiği bir noktaya ilerleyen sürücüsüz araç, yolda veya yol kenarlarında bulunan sistemler sayesinde konumunu ve hızını sisteme bildiriyor. Bu bilgilere erişen sistem yolda bulunan diğer araçları kontrol ediyor ve ona gelen tüm bilgileri bir aracı geçirecek, diğerini ise bekletecek şekilde sınıflandırıyor. Tabii ki bu sınıflandırmanın sadece saliseler içerisinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. İşlemin tamamlanmasından sonra yolda bulunan sürücüsüz araçlara bilgiler iletiliyor ve gelen bilgilere göre araçlar hızlarını ayarlıyor. 

Bu sistem sayesinde geçecek hiçbir araç olmadığı halde beklemeye gerek kalmıyor ve trafik ışıklarından kaynaklanan trafik de sonlanmış oluyor. MIT bu sistemi geliştirmek adına çalışmalara devam ediyor ancak sistem tam olarak geliştirilse bile sürücüsüz araçların tamamen yaygınlaşmasını beklemeleri gerekiyor. Bunun 2030-2040 senesine kadar süreceğini tahmin ediyorum ve bu tarihlerde de sürücüsüz araçlar için özel yolların yapılacağına inanıyorum.

Kaynak: TheNextWeb 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0