• Anasayfa
  • Sektörel
  • Gerçek Ormanların Çocuklara "Oyun" Olarak Tanıtılması Konulu Çalışma!

Gerçek Ormanların Çocuklara "Oyun" Olarak Tanıtılması Konulu Çalışma!

0
0
0
0
0
Gerçek Ormanların Çocuklara "Oyun" Olarak Tanıtılması Konulu Çalışma!
Ormana götürülen çocuklara ormanın "gerçekçi oyun" olarak tanıtılmasını konu alan bir video, günümüz çocuklarının doğadan uzak olmasına dikkat çekiyor.
Bir teknoloji sitesi olarak teknolojinin her zaman güzel taraflarını göstermek bizim işimiz. Yapılan yenilikleri, gelişmeyi veya farklılığı her gün sizleri bilgilendirmek amacıyla paylaşıyoruz. Yazılarımızda da görebileceğiniz gibi her zaman teknolojiyi övüyor, teknolojinin iyi yönlerinden bahsediyoruz. Fakat maalesef her zaman bu durum geçerli olmuyor. Herşeyde olduğu gibi teknolojinin de iyi ve kötü yanları var. Buna örnek olarak gelişen veya daha iyi üretilen ürünlerin çoğunun doğaya verdiği zararı veya bizleri gerçek dünyadan ne kadar çok kopardığını gösterebiliriz.

İnsanların teknolojiyi kullanmasıyla birlikte doğadan uzaklaştığını konu alan çalışmalar ve yazılar, teknolojinin gelişiminin hızlandığı 1900'lü yıllarda ilk olarak karşımızda çıkmıştı. Günümüzde bu uzaklaşmanın en güzel örnekleriyle günlük hayatımızda karşılaşıyoruz. Aramızda, 3-4 yaşlarında olmasına rağmen elinden telefonu veya tableti düşürmeyen bir çocuk görmemiş olanımız olduğunu sanmıyorum.
 

Barbarian Group adlı bir reklam ajansı, gün geçtikçe çocuklarımızın doğadan uzaklaşmasını konu alan güzel bir reklam hazırlamış. Reklam videosunda da görebileceğiniz gibi bir grup çocuk, son derece gelişmiş bir sanal gerçeklik deneyimini yaşamaları için seçiliyor. Çocuklara bu deneyimi yaşamaları adına verilen sanal gerçeklik gözlükleri, aslında ön kısımlarında cam olan sıradan gözlükler. Deneyin yapılacağı sözde "simülasyon" odasına götürülen çocuklar, doğaya bırakılıyor. Etraflarındaki ağaçları ve hayvanları sadece bir görüntüden ibaret sanarak ne kadar güzel olduklarını dile getiren çocukların gördükleri görüntüler hakkında fikirleri sorulduktan sonra gözlüklerini çıkartmaları isteniyor.

Gözlüklerini çıkartınca herşeyin gerçek olduğunu farkeden çocuklar tabii ki oldukça şaşırıyor. Reklam ajansının hazırladığı bu çalışma ile özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan çocukların doğadan kopmuş olduğuna, böyle bir yaşam sürmelerinin onlar için zararlı olabileceğine dikkat çekilmiş.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0