Gerektiğinde Su Altından İlerleyebilen ve Aylarca Suyun Altında Kalabilen Drone Üretildi!

1
0
0
0
0
Gerektiğinde Su Altından İlerleyebilen ve Aylarca Suyun Altında Kalabilen Drone Üretildi!
John Hopkins University'de görevli olan araştırmacılar su altında kalabilen bir drone üretmeyi başardı. Drone'a bu özelliğin bahşedilmesinin ana sebebi, su altında bulunan alanlardan veya araçlardan fırlatılacak olması.
Günden güne gelişen drone'lar artık sadece uçabilme değil, aynı zamanda yüzebilme özelliğine de sahipler. "Hem yüzen hem de uçabilen bir drone'u kim kullanmak ister ki?" diye düşünebilirsiniz ancak bu cihazların araştırma görevlerinde ve askeri amaçlarla da kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Son derece marifetli olan bu cihazlara, John Hopkins University'de yapılan çalışmalar sonucunda yeni bir marifet daha bahşedildi.

Jason Stipes'ın yönettiği ekip tarafından hayata geçirilen proje kapsamında istediği takdirde suyun altına dalan ve burada aylarını geçirebilen yeni bir drone üretildi. Havada olduğu kadar suda da rahat bir şekilde hareket edebilen bu drone'un ismi "CRACUNS" (Corrosion Resistant Aerial Covert Unmanned Nautical System). Askeri kullanım amacıyla üretilen CRACUNS, tamamen 3D yazıcı kullanılarak üretilen bir cihaz. Cihazın üretiminde 3D yazıcının kullanılması, en büyük ve detaylı parçaların bile tek bir kalıp halinde üretilmesi anlamına geliyor. Bu da CRACUNS'ın su geçirmezlik özelliğine katkı sağlıyor.
 

Su altında bulunan yapılardan veya araçlardan yüzeye gönderilmek üzere tasarlanan CRACUNS, yaklaşık 70-80 metre derinlikten sorunsuz bir şekilde yüzeye çıkabiliyor.

Kaynak: TheVerge 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0