Gergedanlara Takılan Kameralar, Kaçak Avlanmayı Önleyecek

0
0
0
0
0
Sürekli ''teknoloji geliştikçe her alana etkisi oluyor'' diyoruz ya, işte bu tarz durumlar neden böyle söylediğimizin en güzel örneği.
İçinde bulunduğumuz zaman diliminde Dünya ve canlılar, insanların neden olduğu çeşitli sorunlarla boğuşuyor. Hayvan türlerinin yok olması ise bu sorunlardan sadece birisi. Bir türün yokoluşunun baş nedeni olan fazla, gereksiz avlanma (kaçak avlanma), bir çok hayvan türünü yeryüzünden çoktan silmiş durumda.

Bu durumla karşı karşıya olan hayvanlardan biri de, "boynuzları değerli'' olduğu için vahşice öldürülen gergedanlar.2014 yılında, sadece Güney Afrika'da 1200'den fazla gergedan avlandı. Sayılarının bu derece büyük bir hızla azalmasıyla gergedanlar, bir çok devlet ve sosyal kuruluş tarafından gözetim altına alındı.Bu büyük canlıların yardım eline, son olarak İngiltere'deki çevreciler uzandı. “Avlanmayı Önleyici Gerçek Zamanlı Akıllı Cihaz” (RAPID) adı verdikleri bir cihaz üreten çevreciler, boynuzlarına takılan küçük bir kamera yardımı ile gergedanları hem 7/24 izleyebiliyor, hem de kalp ritmi ve konumu gibi bilgilerine ulaşılabiliyorlar.  

Cihazın çalışma prensibi çok basit. Gergedanın kalp ritminde herhangi bir şekilde olumsuzluk oluşması durumunda cihaz hemen ilgili kişilere uyarı gönderiyor ve kamera aktif hale geliyor. Görüntülerde tehdit oluşturabilecek herhangi bir olguya rastlanıldığı an canlıya takılı olan cihazda bulunan GPS yardımı ile yeri tespit ediliyor.  Bu uygulamanın yaygınlaştırılması ile kaçak avlanan kişilerin sayılarının azalacağı düşünülüyor.  
 

Geçtiğimiz senelerde bu uygulamadan oldukça farklı olan bir uygulama önerilmişti; gergedan boynuzlarını zehirlemek. Bu yöntemde gergedanın boynuzunda açılan küçük deliklerden enjekte edilen zehir, gergedanlar üzerinde herhangi bir zarara yol açmazken insan teması veya yaklaşması durumunda kişide kusma, ateş, başdönmesi gibi rahatsızlıklara neden oluyordu. Fakat bu uygulama, çok caydırıcı olmadığı ve bölge halkını tedirgin ettiği için geniş kitlede uygulanmadı. 

Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0