• Anasayfa
  • Sektörel
  • Geri Dönüştürülmüş Çöplerden İnşaa Edilmesi Planlanan Okyanus Üzerindeki Şehir!

Geri Dönüştürülmüş Çöplerden İnşaa Edilmesi Planlanan Okyanus Üzerindeki Şehir!

0
0
0
0
0
Belçikalı bir mimar, tamamen geri dönüştürülmüş çöplerden yapılmış okyanus üzerinde yüzen bir şehirin planlamasını yaptı.
Gelişen teknolojiyle birlikte yaşam alanlarımızı değiştiriyoruz ve hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz bu mekanları ihtiyaçlarımıza, zevklerimize göre donatıyoruz. Teknolojiyle ilk çağlardan beri iç içe yaşayan insanoğlunun yaşam alanlarını teknolojik yeniliklere göre ayarlıyor olması yeni birşey değil. Zaman içerisinde yaşadığımız bu değişime, günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan çevre kirliliğine çözüm sunarak ayak uydurmayı planlayan bir Belçikalı mimar, okyanus üzerinde bulunan bir şehir tasarladı.

Vincent Callebaut adlı mimar tarafından tasarımı yapılan bu şehrin tek özelliği okyanus üzerinde yer alması değil, aynı zamanda tamamen geri dönüştürülmüş olan çöplerden inşaa edilmiş olması. Okyanuslarda bulunan tonlarca atığın bu şekilde lüks ve sıra dışı bir yaşam alanının inşaası için kullanılabileceğini belirten Vincent Callebaut, geri dönüştürülen bu atıkların yeniden şekillendirilmesi görevinde, son yıllarda en çok konuşulan teknolojilerden birisi olan 3D yazıcıları kullanmayı planlıyor. 3D yazıcı ile istediği şekli verebildiği bu atıklarla kendi enerjsini kendi üreten, kendi besinini kendi yetiştiren bu yaşam alanlarını kurmayı planlayan mimar, planında bulunan dev yapılara "seascrapers" adını vermiş ("skyscraper" yani gökdelen, bu mimarın planındaki yapılar okyanus altına uzandığı için "seascrapers" olarak değiştirilmiş).

Planda bulunan yapılar yaşam için gerekli olan tüm alanlara ve sistemlere sahip. Hatta planda kompleks bir ev düzeni ve dev bir alışveriş merkezi bile mevcut.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0