• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google, AdBlock Kullanıcılarını Geçilemeyen YouTube Reklamları İle Cezalandırıyor

Google, AdBlock Kullanıcılarını Geçilemeyen YouTube Reklamları İle Cezalandırıyor

2
1
0
0
0
Reklam engelleyen tarayıcı uzantıları her geçen gün daha da yaygın hale gelirken dünyanın en yaygın reklam ağı olan Google, bu uygulamaları kullananlar için yaptırım uyguluyor.
Bazı reklam kanalları Patreon gibi bağış toplayan uygulamalara yönelerek reklamları görmek istemeyen kullanıcılardan ufak miktarlarda para kabul ederek bir çeşit Premium hesap kullanımına yönelirken bazı kullanıcılar ise bağış toplayan bir sistem ile bağış yapan kullanıcılara reklam göstermemeyi tercih ediyor; ancak Google’ın yaptırımı diğerlerinden biraz daha ağır düzeyde.

Arama motorunun en büyük gelir kaynağı olan reklam kanalını engelleyen uzantıları kullanan kullanıcılar, Twitter üzerinden yansıttıkları isyanlarında bu uzantıların dahi YouTube video reklamlarını engellemediğini ve Google’ın bir şekilde kendilerine geçilemeyen video reklamlar gösterdiğini dile getirdi.

Kimi zaman dakikalarca süren reklamları zorunlu olarak izlemek durumunda kalan kullanıcılar ise Google’ın kendilerini AdBlock benzeri, reklamları engelleyen yazılımları kullanmayı bırakmaları için zorladığını düşünüyor.
Google’ın yaptığı bu hamle sadece AdBlock için değil; birçok reklam engelleme uzantısını geçerek sizin geçilemeyen bu reklamları izlemenize sebep oluyor ve şu an için yapılan değşiklik sadece Chrome tarayıcısı için uygulanabiliyor.

Google’ın bu hamlesini elbette anlayış ile karşılayabilirsiniz; çünkü YouTube, masraflarını karşılamak için bu reklam gelirlerini kullanıyor ve eğer reklamlar olmazsa YouTube barındırdığı sunucuların dahi masrafını karşılayamayacak konuma düşebilir. Ayrıca reklam gelirleri olmazsa YouTube, reklam verenlerin kullanmak isteyeceği bir platform olmaktan çıkar ve sadece reklamları gören insanlar değil; gösterilen reklam da azalır. (Sonuç: Catastrophe for YouTube)

Görünen o ki; yakın bir gelecekte bir çeşit güncelleme savaşı ile karşılaşacağız. Google reklam engelleme yazılımlarının etrafından dolanıp reklamlarını göstermek için çeşitli güncellemeler sunacakken AdBlock gibi uzantılar da Google’ın bu reklamlarını da engellemek için güncellenecekler.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0