Alphabet'in Arkasındaki Google Gerçekleri

0
0
0
0
0
Google’ın engellenemez büyümesi her birimizin bir yandan da korkulu rüyası olmaya devam ediyor; ancak bir yandan da geleceğin çok uzak olmadığını bilmek sevindirici. Ne var ki uzmanlar biraz daha farklı düşünüyor.
Google’ın bir süre sonra düşüşe geçeceği ve asıl geleceğin Facebook, SpaceX ve Tesla’nın yatırımları ile şekilleneceğini ön gören uzmanların haksız çıkartmak için ise Google daha da büyümek ya da büyümesini hızlandırarak geleceği elinde tutmak için Alphabet isimli bir oluşuma imza attı.

Şirketin yeni kurduğu bir holding yapılanması olan Alphabet, Google’ın neredeyse tüm alt şirketlerini ayırarak yönetim ve bürokratik olarak daha hızlı aşama kaydetmesini sağlayacak.

Kısaca Google’ı kendisinden korumak için başlatılan bu girişim arama motoru ve Youtube gibi hizmetleri bir kenarda tutarken robot bilimi, ya da sağlık ve insan metabolizması üzerinde çalışan şirketlerin yönetimlerinin kısman bağımsız olarak ilerlemesine imkan verecek ve böylece tüm üretim ve Ar-Ge süreci hızlandırılacak.
Google’ın yaptığı açıklamada bu girişimin nedeni birkaç madde altında toplanırken

 - Şirketimiz şu anda son derece iyi  işleyen bir sisteme sahip; ancak bu sistemi daha takip edilebilir ve daha düzgün bir hale getirebiliriz.

 - Bu yeni yapılanma Google’ın bünyesinde bulunan tüm fırsatlara ve projelere daha iyi odaklanmamıza imkan verecek

 - Birbirinden çok farklı olan hatta ilgisiz olan projeler bağımsız olarak sürdürüleceğinden daha iyi bir yönetime imkan verecek

 - Alphabet, güçlü liderler ve bağımsızlık ilkesi çerçevesinde şekillendi. Çalışma prensibimiz her iş için ihtiyaç anında Sergey ve benim yardım edebileceğimiz güçlü bir CEO ile çalışmak.

ifadeleri yer aldı ve meselenin aslında yönetimi daha düzenli tutmak ve bağımsız projelerin yönetimini ayırarak her projenin ayrı ayrı gelişimini hızlandırmak olduğu söylendi.

Ayrıca Alphabet, Google’ın yeteneklerinin de harcanmaması ve çalışanların odağının değişmemesine imkan veriyor ve şirket içi bürokrasiyi hızlandırıyor.

Şu anki yapıda Google’ın arama motoru üzerinde çalışan bir yazılımcı kendisini bir anda robot ve yapay zeka üzerinde çalışırken bulabiliyor ya da arama motorunun ürün tasarımcıları YouTube’da bulabiliyor kendilerini. Yöneticiler ise Google’ın farklı kanatlarına geçebilirken bilim adamları robotlardan sağlık hizmetlerine kayabiliyor.
Alphabet, Google’ın bünyesinde halihazırda bulunan yıldızların daha iyi çalışmasına ve kendilerini göstermelerine imkan verecek bağımsız derebeylikler oluşturacak ve artık müdür ya da bir kanadın baş yöneticisi yerine CEO ünvanı ile taçlandırılacaklar ki bu da daha fazla güç ve etki anlamına geliyor. Bu derebeyler, kendi bölgelerini yönetecekler ve ihtiyaç anında merkezden yardım talep edebilecekler.
Google’ın bu yapılanması bir anlamda modern bir Game of Thrones olarak da düşünülebilir ki merkezdeki tek kralın diyarı yönetmek için görevlendirdiği aileler yapı olarak benzemiyor değil.

Eğer Google Westeros ise “Dar Deniz”in karşı kıyısında bekleyen Facebook, ve “Duvar”ın arkasından gelen Tesla’ya dikkat etmeleri gerek, “Winter is coming(Mark’tan Khaleesi olmaz ya neyse)

Peki git gide Resident Evil’ın Umbrella Corporations yapılanmasına benzeyen Google neden kendisine Alphabet ismini seçti?

Belki sadece teori, belki onlar da bu şekilde düşündü; ancak Google kendi alfabesini aldığı şirketlerle ve barındırdığı hizmetlerle oluşturmuş durumda.

İşte A’dan Z’ye Google alfabesi ve Alphabet yapılanması
 

 A = Alphabet

Alphabet Google’ın yeni oluşumu, yeni başlangıcı, yeni sistemi… ne derseniz deyin Google’ın yeni “A”sı ve belki de geleceğin orijini.
 

 B - Boston Dynamics

Google’ın geçtiğimiz yıl bünyesine kattığı robot geliştirici şirketlerin en başarılı ve haliyle de en korkutucu olanı. İnsan ve hayvan benzeri robotlar geliştiren Boston Dynamics, sosyal medyada bir dönem kabus gibi dolanan Cheetah isimli koşan dört ayaklı robotun da geliştiricisi.
 

 C - Calico

Google’ın uzun yaşam ve insan sağlığı üzerine çalışan şirketi Calico, kanser ve sinir zedelenmesinin önüne geçebilmek için yüz milyonlarca Dolar harcıyor. Şu an üzerinde yoğunlaştığı proje ise P7C3 isimli ve Alzheimer tedavisinde kullanılması planlanan bir ilaç.
 

 DeepMind’ın D’si

Yapay zeka geliştirecek bir yatırım olan DeepMind, Google’ın başlangıç anında kaçırmadığı girişimlerden.

Geçtiğimiz yıl Google bünyesine katılan DeepMind, Google Now isimli sanal asistandan kendi kendini sürebilen otomobillere kadar pek çok projede aktif rol aldı ve yatırımının karşılığını veriyor.
 

 “E”arth

Uydu resimleri ile Dünya’yı gezmenize imkan vererek hayata geçen bu projeye Google sonrasında uzaydaki farklı nesneleri ve okyanusun derinliklerini de ekledi.
 

 Google “F”iber

Fiber Google’ın internet servis ve yayın sağlayıcısı. Fiber optik kablolar ile 1 gigabit internet hizmeti sunabilen Fiber, aynı hattı kablo TV yayını için de kullanabiliyor. Şu an sadece Amerika’nın birkaç şehrinde olan Fiber, Google’ın gelecekte hayata geçireceği internet hizmetlerinin de bir parçasını oluşturuyor.
 

 Gözlüğün “G”si

Her ne kadar tüketici versiyonu bir felaket de olsa Google, gözlüğü Glass’ın iş yerlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni bir versiyonu üzerinde çalışıyor.
 

 “H”angouts

Google’ın toplu video sohbet platformu olan Hangouts, bizim ülkemizde çok tercih edilmese de pek çok özelliği ile özellikle Amerika’nın çok tercih ettiği uygulamalardan biri.
 

 Yeni Düşünceler “I”deas

Google’ın internet saldırganlığına ve çevrimiçi tehditlere karşı tüm fikirlere açık olan kanadı Ideas, anlık olarak gerçekleşen DDOS saldırılarını gösteren haritası ile ün yaptı.
 

 “J”ump VR

Herkes sanal gerçeklik peşinde koşar da Google duru mu? Google’ın GoPro ile iş birliği yaparacak geliştirmekte olduğu bu proje, dairesel olarak konumlandırılmış 16 GoPro kamera ile sağlanan gerçek hayattan alınan görüntüyü sanal gerçekliğe dönüştürmeyi amaçlıyor.
 

 “K”nowledge Graph

Google’ın bu servisi arama motoru odağında hizmet veriyor ve kullanıcıların sorularına internet sitelerinden başka cevapları link olarak vermek yerine direkt cevabı çıkartmaya yönelik çalışıyor.

Google’da daha önce herhangi bir aramanızda kenarda çıkan Wikipedia ya da IMDB cevaplarını gördüyseniz siz de Knowledge Graph’tan faydalandınız.
 

 Kaliteli Yaşam İçin “L”ife Science

Bu yılın başlarında haber konusu olan ve kan şekeri gibi değerleri ölçerek daha sağlıklı bir geleceğin kapısını aralaması beklenen kontakt lens gibi projelere imza atan Life Science departmanı Google X projeleri arasında yer alıyor; ancak o da ayrılıp daha fazla çalışacaklardan.
 

 “M”akani

Google’ın enerji çözümü için kendi bünyesine kattığı şirket uçurtma prensibi ile hareket eden bir gökyüzü rüzgar türbini geliştirdi. Bu sayede rüzgar neredeyse oraya gidebilen bu türbin karada sabit duran rüzgar santrallerinden daha verimli.
 

 Nest’in N’si

Akıllı ev sistemlerinin en büyük isimlerinden biri olan Nest’i bünyesine katarak ev güvenliği başta olmak üzere çeşitli projelere girişen Google; duman alarmı, kameralar, termostat gibi işlerle başladı; ancak artık kısmen bağımsız Nest, çok daha büyük projelere yine Google güveni ile girebilecek.
 

 “O”K Google

Google’ın sesli komut sisteminin aktivasyon emri olan OK Google, Google sizi dinlerken onunla muhatap olduğunuzu anlaması için belirlenen bir cümle. Google OK Google’ın ardından ona verdiğiniz komutları yerine getiriyor. “Ok Google sonraki planın ne?
 

 “P”roject Loon

Tüm yer küreye internet erişimini hedefleyen Project Loon ile havadan daha hafif olan balonları birer küresel dağıtıcı olarak  kullanıp Dünya’nın her noktasına internet sağlayacak olan Google projesi Sri Lanka’nın tamamını kapsayacak bir deneme alanında işlemeye yakında başlıyor bile.
 

 QUIC Protocol’den “Q”

İnternet erişimine hız kazandırmak için yürütülen Quick UDP Internet Connection projesi video içeriklerin yüklenme hızını %30 oranında artırabiliyor ve web sitelerinin çok daha hızlı açılmasına imkan veriyor.
 

 “r”eCaptcha


Internet siztelerinde sizin bir bot olmadığınızı ve gerçek bir insan olduğunuzu ispatlamanız için çıkan ve çoğu zaman sinir bozucu olan Captcha’lara Google’ın alternatiflerini sunan reCaptcha Google’ın Carnegie Mellon Üniversitesi’nden satın aldığı projelerden biri. Artık tek tıkla insan olduğunuzu ispatlayabileceksiniz.
 

 “S”kybox Imaging

Geçtiğimiz yıl 500 milyon Dolar karşılığında Google bünyesine katılan Skybox Imaging mikro uydu girişimi çok daha ufak ve düşük maliyetli uyduların gönderilerek uydu görüntüleme teknolojisinin çok daha ucuz ve kullanışlı olmasına imkan veriyor.
 

 Titan Aerospace’in T’si

Geçtiğimiz yıl Google’ın satın aldığı Titan Aerospace, güneş enerjisi ile çalışan insansız hava aracının geliştiricisi. Google’ın bu drone ile amacı haritalama sistemini daha gelişmiş hale getirmek ve bu araçlarla Project Loon’da olduğu gibi internet erişimi sağlamak.
 

 URL Builder’dan “U”

Google Analytics sisteminin bir parçası olan URL Builderi web sitelerinin trafiğini takip etmenin en elverişli yollarından biri. Bu sistem sayesinde Google, diğer girişimlere ne olup bittiğini haber verirken sizin nasıl daha iyi bir site yapacağınız konusunda fikir verirken bir yandan da kontrolü elinde tutmuş oluyor.
 

 “V”ehicles - Autonomous Vehicles

Aslında sık sık haberini yaptığımız Google’ın bu projesi hakkında çok da fazla söz söylememize gerek yok. Kendi kendini sürebilen araçlar çok yakında zaten trafiğe çıkmaya başlayacaklar. O zaman Google’ın bu konuda ne kadar başarılı olduğunu ya da neleri eksik yaptığını göreceğiz.
 

 “W”ing


Bir başka drone projesi olan Wing ile insansız hava araçlarını dağıtım amaçlı kullanmayı planlayan Google, şu an ufak paketlerin dağıtımını gerçekleştirdiği testleri tamamladı. İlerleyen dönemde de öncelikli amacının uzak bölgelere tıbbi malzemeler gibi hayati önem taşıyan ürünler bulunuyor planların arasında.
 

 Google “X”

Alphabet’ten önce Google’ın çeşitli projelerini tek çatı altında toplamayı amaçlayan Google X Laboratuvarı bundan sonra belirli çalışmaları kendi bünyesinde sürdürecek.

Bu laboratuvarın başında ise her şeyi anlatacak en uygun isim bulunuyor: Astro Teller
 

 “Y”ouTube

360 derece videolardan sonra Cartboard gibi aparatlar ile sanal gerçeklik işine de bulaşan YouTube, artık sadece bir video platformu olmaktan çok uzak.
 

 “Z”ygoteBody

Google’ın sonlarndırdığı projelerden biri olan ZygoteBody, 3D modellenmiş anatomik insan vücudunu incelemek üzere başlamış bir çalışma idi ve tüm kullanıcılar deri, kas, kan damarları ve kemikleri katman katman inceleyebiliyordu.Bir sonraki aşaması ne olacak,

Alphabet yapılanması Google ve kendisine bağlı şirketler için neler kazandıracak ya da bu projelerin hayatımıza girişini ne kadar hızlandıracak bu yeni yapılanma bilmiyoruz; ancak Google’ın durmaya niyetinin olmaması beni her zaman tedirgin edecek. (birkaç on yıl sonra demişti dersiniz)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0