4 Büyükten Nepal'deki Depreme Yardım Çalışması

1
0
0
0
0
Günümüz teknolojik gelişmelerinde en fazla öne çıkan firmalardan Google, Facebook, Apple ve Twitter Nepal'de yaşanan trajik deprem için yardımlaşma adına harekete geçti.

Her alandaki birçok şirket sürekli yarış ve çekişme içinde olurlar. Bu normaldir. Fakat bazı durumlarda da sırt sırta verebilmek, ya da gerekli zamanlarda gerekeni yapabilmek de önemlidir.

Bu sefer de Nepal'de meydana gelen 7.8 şiddetindeki depremin üzüntüsü tüm dünyayı sarstı. Birçok yardım kuruluşu da Nepal'e yardıma gitti.Bu yardım kuruluşlarının yanı sıra dünyanın en büyük şirketlerinden Google, Apple, Twitter ve Facebook da Nepal'e yardım için bazı çalışmalar başlattı.AppleAmerikan Kızıl Haç yardım örgütü ile ortaklığa giderek iTunes üzerinde bağış kampanyası başlattı. 5-200 Dolar arasında yapabileceğiniz bağışların tamamını Kızıl Haç'a aktaran Apple, bu örgütün yapacağı yardımlarda güzel bir destek sunmuş oldu.

Ayrıca Twitter'ın sürekli bağışta bulunduğu UNICEF'e bu yaşanan trajedi sonrası oldukça yüksek bir rakamda bağış yapılarak Nepal'e desteğe katkı sağlanmış.Kendi çılgın proje ekibi olan Google X'te bulunan bir çalışanı ve ayrıca iki çalışanını daha Everest'e tırmanırken kaybeden Google ise bu adresten ulaşabileceğiniz bir sistem hazırladı. Bu sistem üzerinden o bölgede aradığınız birini ya da hakkında detaylarına sahip olduğunuz birine ait bilgileri girerek veya aratarak kişi bulmaya yardımcı olmaya çalışmış.

Bunun yanı sıra Google, kendi servisleri üzerinden Nepal'e yapılacak aramaları dakikası 19 cent'ten 1 cent'e çekerek yaşanabilecek yoğun arama trafiği için farklı bir kolaylık sağlamış. (Birçoğunuz "Bedava yapamamış mı?" diyeceksiniz. Ancak tahminimce bir sebebi vardır o nedenle 1 cent olarak ayarlamış olmalılar. Yoksa rahat rahat ücretsiz yapabilirdi diye düşünüyorum)Facebook ise bu adresten ulaşabileceğiniz Nepal Depremi Güvenlik Durumu Kontrolü adınaki bir sistemi başlattı. Bu sayfadan ise o bölgede olan kişilerin durumlarının takibinin yapılabilmesine olanak tanıyor ve kullanıcılar da kendilerini "Güvende" olarak belirterek kendisine ulaşmak isteyen ve merak eden insanların buradan da durumunu kontrol ederek bir nebze de olsa katkı sağlamaya çalışmış. Ayrıca Nepal'de bulunan kişiler ise bu depremden etkilenen bir bölgedeler ise buradan bildirerek durumlarını duyurabiliyorlar. 

Ayrıca kişilerin bilmeme ihtimaline karşı Nepal'deki deprem bölgesini gösteren bir harita ve Acil Durum Servisi numarası eklenmiş.

Eminim daha bilinmeyen ya da bizim duymadığımız birçok yardım da yapılmaktadır. Böyle kitlesel yıkım veya büyük sorunlarda bu büyük firmaların öncü olarak yardım etmeleri ve kendi yapabileceklerine göre bir yardım sistemi kurmaları gerekmekte.

Böylesi anlarda bu tarz haberler yapmak da beni şahsen çok sevindiriyor. Ama keşke her durumda bu tarz yardımlaşmalar olsa diye de içimden geçirmedim değil. Neyse, konumuz önemli ve kritik bir seviyede. İnşallah orada yaşanan bu üzücü durumun yıkımları ve sorunları en kısa sürede çözülür ve artmakta olan ölüm sayıları bir an önce son bulur.. Tek temennimiz bu.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0