• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google'ın 'Doodle' Yaptığı Dünya Günü için Apple da Reklam Filmi Yayınladı!

Google'ın 'Doodle' Yaptığı Dünya Günü için Apple da Reklam Filmi Yayınladı!

1
0
0
0
0
Google'ın 'Doodle' Yaptığı Dünya Günü için Apple da Reklam Filmi Yayınladı!
22 Nisan 1970 tarihinden bu yana kutlanan "Dünya Günü" için Google özel bir "doodle" hazırladı. Apple da boş durmadı ve bu önemli gün için güzel bir TV reklamını yayınladı.
Google’ın önemli günler için hazırladığı “doodle”ın konusu bu defa “Dünya Günü” oldu. Dünyayı tehdit eden çevresel sorunlara dikkat çekme amacı güden ve her yıl 22 Nisan’da kutlanan özel günü hoş bir doodle ile hatırlatan internet devine bir destek de Apple’dan geldi. Cupertinolu şirket, Dünya Günü’ne özel hazırladığı reklam filmini gösterime soktu.

 22 Nisan Dünya Günü Nedir?

Reklama bakmadan önce "Dünya Günü" hakkında kısa bir bilgi paylaşmakta yarar var. Her yıl 22 Nisan’da kutlanan özel günün tarihi ise oldukça eskilere dayanıyor. İlk kez 22 Nisan 1969’da gerçekleşen UNESCO Konferansı’nda, dünyamızın güzelliklerini kutlamak ve çevresel sorunlara dikkat çekmek için özel bir gün düzenlenmesi fikri ortaya atılmış. Tam 1 yıl sonra, 22 Nisan 1970’de Birleşik Devletler’de 20 milyon vatandaşın katılımı ile gerçekleşen çevreci eylemler büyük ses getirmiş ve bu tarihi daha da önemli kılmış.  ABD’deki ilk “temiz hava yasası” ve “temiz su yasası” bu eylemlerden sonra hazırlanmış ve yürürlüğe girmiş. Böylece, 22 Nisan tarihi birçok ülke tarafından “Dünya Günü” olarak kabul edilerek kutlanmaya başlanmış.
 

 Apple Yenilenebilir Enerji Kullanıyor

Kısa tarihi açıklamadan sonra, isterseniz Apple’ın reklam filmine dönelim… 45 saniyelik filmde Apple’ın iMessages servisinin sağlandığı veri merkezi konu alınıyor. Grafiksel filmin vermek istediği mesajlar da iMessages uygulaması üzerinden verilmiş. Reklamda, veri merkezinin yüzde yüz dönüştürülebilir enerjiden gücünü aldığı ve dünya kaynaklarına sahip çıkıldığı vurgulanıyor. Apple’ın dünya çapındaki tesislerinde yüzde 93 oranında yenilenebilir enerji kullanılıyor. Şirketin yeni kampüsü, “Apple Campus 2”de ise bu oran yüzde 100’e yükselecek. Apple’a çevre duyarlılığından dolayı teşekkür ederiz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0