Google Earth'den 10.Yıla Özel İki Yeni ve Muhteşem Özellik

0
0
0
0
0
''Vay be, zaman ne çabuk geçti'' demelerimizin arasında 10. yılını kutlayan Google Earth, kullanıcılarına iki yeni önemli özellik sundu.
Bundan tam 10 sene önce Google Earth ilk tanıtıldığında, hepimizin müthiş ilgisini çekmişti (tabi her Türk gencinin yaptığı gibi ben de ilk iş olarak Google Earth'de kendi evimi buldum). Sunduğu deneyim bambaşka olan Google Earth, size resmen kuş gibi dünyanın her yerinde uçarak bir nebze de olsa yeni yerler keşfetme imkanı sunmaktaydı.

2005 yılı, aynı zamanda Google Earth'ün evrim sürecinde önemli bir yıldı. O yılın Ağustos ayında meydana gelen Katrina Kasırgası, bize bu haritalama programının ne derece kullanışlı olduğunu ve bu tarz durumlarda oldukça başarılı bir önlem aracı olarak kullanılabileceğini göstermişti. Kurtarma ekipleri, mahsur kalan insanlara ulaşmak adına Google Earth'ün uydu görüntülerini kullanmış ve pek çok kişiye yardım ulaşmıştı. İşte o tarihlerden bu yana, Google Earth indirilme sayısında 2 milyardan fazla bir rakama ulaşmış durumda.Yani sonuç olarak Google Earth, NASA'da çalışan bir bilim adamından tutun da, ilkokula giden bir öğrenciye kadar, sunduğu platform ile muazzam birşey. Bir nevi dünyayı keşfetmenize yarıyor. Tabi Google Earth bu 10 senelik süreç içindeki gelişimini kullanıcılarına da borçlu. Bu sebeple 10 yaşına giren Google Earth, gidemediğiniz, göremediğiniz diyarları sizlere daha iyi bir şekilde sunmak için iki yeni ve önemli özelliğe kavuşmuş durumda.

Karşımıza çıkan ilk özellik 'Gezgin' özelliği. Bu özellik sayesinde, Google Earth ile çıkacağınız sanal yolculuk çok daha verimli ve keyifli olacak. Artık -Google Earth'ün masaüstü sürümlerinde kullanılabilir bir özellik olmakla beraber- dünyanın çeşitli yerlerinden en yeni ve en ilginç görüntüler arasında gezinebileceğiniz yeni bir layer'a (katman) sahip olacaksınız.

Yeni 'Gezgin' özelliği ile birlikte keşfetmeniz için sunulacak beş bölüm ise şu şekilde;
  • Street View: Tac Mahal ve Büyük Kanyon gibi önemli yerlerinde dahil olduğu, Google'ın özel araçları ile çekilmiş sokak görüntüleri
  • Earth View: tıpkı uzaydan göründüğü şekilde -ancak çok daha yakın olarak- sunulan dünyanın çeşitli yerlerinden çarpıcı görüntüler (toprak manzaları dersek daha doğru olur sanırım)
  • Uydu Görüntüleri Güncellemeleri: Google tarafından yayınlanan en son uydu görüntülerinden oluşmuş bir harita
  • Highlight Tour: seçilmiş binlerce 'Gezgin' lokasyonu ile o bölgelere özel hızlı bir gezgin turu atmanızı sağlayacak bir sistem

(Street View kısmında bulunan görüntülerden biri - Nepal'deki bir Budist tapınağı)

'Gezgin' özelliğinden sonra karşımıza çıkacak bir diğer özellik ise 'Earth View' ( 'Gezgin' kısmındakinden olayı biraz daha farklı). Earth View için, Google Earth'de bulunan en çarpıcı ve en gizemli manzaralardan oluşan bir kütüphane diyebiliriz. Uydudan çekilen görüntüler, Google çalışanları tarafından temizlenerek ve düzeltilerek, kullanıcılara sunulacak. Geçen sene başlayan proje ile, şu an uydu görüntülerinin %20'lik kısmı temizleme işleminden geçmiş durumda. Ancak ortaya çıkan görüntüler muazzam. Google, kısa bir süre sonra bu görüntüleri, Android cihazlar, Chromecast ve Chromebook'lar için duvar kağıdı görüntüleri olarak da sunacak (bu arada %20 dedik ancak bu yüzdeden çıkan fotoğraf sayısı 1,500).İnsanlara müthiş bir deneyim sunan Google Earth, bu yeni özellikleri ile de bizleri alıp başka diyarlara götürmeye devam edecek. 

Kaynak: Google Blog

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0