Google Glass Otizm Tedavisinde Kullanılacak!

1
0
0
0
0
Bir grup araştırmacı Google Glass'ı otistik çocukların tedavisinde kullanmanın bir yolunu buldu.
Gelişen teknoloji ve ilerleyen araştırmalar, farklı hastalıklarda farklı yöntemlerin kullanılmasına neden oluyor. Kekemeliğin elektrik şokları ile düzeltilmesi, baş ağrılarının ses dalgaları ile yok edilmesi gibi oldukça ilginç birçok yöntem bulunan bu alana bir yenisi daha eklendi; Google Glass ile otizm tedavi etmek. 

Stanford Üniversitesi'nde görevli olan bir grup araştırmacı, otistik çocukların tedavilerinde kullanmak amacıyla Google'ın gelecekte yanımızdan eksik etmeyeceğimiz cihazını, yani Google Glass'ı kullandı. "Autism Glass Project" adlı bu projeye katılması amacıyla seçilmiş 100 otistik çocuk, Google Glass'a yüklenmiş olan bir program sayesinde taramadan geçiriliyor. Araştırmacıların söylediklerine göre Google Glass üzerinden oynatılan birkaç videoyu izleyen çocukların duyguları, Google Glass'a bağlı olan bir aparat sayesinde kontrol ediliyor. Küçük yaşta olan bu çocukların videolara gerekli tepkileri vermemesi, dikkat dağınıklığı veya tek noktaya odaklanmaları Google Glass tarafından algılanıyor ve algılanan durumlar, araştırmacılara sunuluyor.Google Glass'a odaklanan çocukların duygularını ölçen ekip, bu duyguları videoda bulunan görüntülerle eşleştiriyor. Araştırmayı yürüten ekibin belirttiğine göre yanlış zamanda yanlış duygunun yaşanması, bu yaştaki çocuklarda otizmi işaret edebiliyor. Bu yöntemi kullanarak otistik olan çocukların tedavisini çok daha hızlandırabileceklerini ve otizmin tespit edilebilmesinin çok kolaya indirgendiğini belirten araştırmacıların şimdilik tek bir sorunu var, o da çocukların Google Glass üzerinden izletilen videoya odaklanmaması. Videoya odaklanmayan çocukların baktıkları yerlerde gördükleri herhangi birşeye verdikleri tepki, Google Glass'ta bulunan aparat tarafından videoya verilen tepki olarak algılanıyor ve araştırmacıların bunu gözden kaçırması sonucunda sağlıklı bir çocuk otizm belirtileri gösterebiliyor.

Bu yöntemi bulan ve Google Glass gibi elde edilebilir bir cihazı kullanan araştırmacılar sayesinde ilerleyen senelerde otizm, erken yaşlarda algılanabileceğinden dolayı tedavisi mümkün bir hastalık olabilir. Erken teşhis, hastalık her ne olursa olsun tedavisi bakımından son derece önemli.

Kaynak: TechCrunch 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0