• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google'ın Kendi Kendini Süren Aracı, Bisikletçiler İçin "Fazla Güvenli" Olabilir

Google'ın Kendi Kendini Süren Aracı, Bisikletçiler İçin "Fazla Güvenli" Olabilir

2
0
0
0
0
Google'ın üzerinde çalışmalara devam ettiği kendi kendini süren araçlar, bisikletçilerle karşılaştıklarında sorun yaratabilecek kadar fazla dikkatli davranıyorlar.
Kendi kendini sürebilen araçlar, yapay zekayı kullanan ve duruma göre kendi kendine kararlar veren sistemlerin bulunduğu araçlardır. Bu araçlar, sadece birkaç yıl önce bilim-kurgu gibi görünüyor olsa da günümüzde birçok dev firma bu araçlara sahip ve test aşamalarını sürdürüyorlar.

Dün Google, bir bisikletçinin kendi kendini sürebilen araçlarından biriyle karşılaşması üzerine araçlarını geliştirmesi gerekebileceği kanısına vardı. Araçta bulunan teknoloji, her türlü çarpışma ve yakınlaşmaya karşı oldukça dikkatli ve anında tepki verecek şekilde dizayn edilmiş, fakat bu durum hiçbir güvenlik önlemleri bulunmayan ve çarpışmaya karşı tamamen savunmasız olan bisikletçiler için biraz daha sıkı tutulmuş. Bir bisikletçi Google'a yazdığı e-postada şöyle belirtmiş: "Pazartesi günü bir kavşakta kendi kendini süren araçlarınızdan birisiyle karşılaştım. Araç benim geçeceğimi önceden farketti ve aniden fren yaptı. Bu durum oldukça dikkatimi çekti çünkü böyle ani bir harekete gerek yoktu. Bende yolu geçerken aracın önünde durdum ve bisikletimi biraz ileriye alıp tekrar geri çektim. Bu hareket, aracın tam kalkarken birden fren yapmasını sağlıyordu. Birkaç dakika boyunca bunu tekrarladım, araçta bulunan 2 geliştirici duruma gülüyor ama bir yandan da ellerindeki bilgisayarlar ile bişeyler yapmayı deniyorlardı. Bu durum biz bisikletçiler açısından oldukça hoş olsa da bu kadar güvenliğin biraz fazla olduğunu düşünüyorum. Yine de direksiyonun başında bir insanın olmaması, beni çok daha güvende hissettirdi."

Google bu durumu kesinlikle değerlendirecek ve araçlarında gerekli düzenlemeyi yapacaktır. Yinede bisikletçinin söylediği gibi bu araçların, şimdiden sistemleriyle insanlara güven vermesi çok sevindirici bir durum.

Kaynak: TheVerge
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0