• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google'ın Robot Köpeği Spot, Amerikan Ordusuna Yardım İçin Eğitiliyor

Google'ın Robot Köpeği Spot, Amerikan Ordusuna Yardım İçin Eğitiliyor

1
0
0
0
0
Google bünyesindeki şirketlerden Boston Dynamics'in eseri robot köpek Spot, Amerikan ordusuna yardım etmek için doğal koşullara uygun şekilde eğitiliyor.
Robot teknolojileri son sürat ilerlerken özellikle görsel açıdan son derece enteresan olan bir robot, doğanın çetin koşullarında eğitim görmeye başladı. Google'ın sahip olduğu şirketlerden biri olan Boston Dynamics tarafından geliştirilen robo-köpek Spot, Eylül ayından beri doğada ve robota uygulanan eğitimler bağlamında beklentiler oldukça fazla.

Bu süreç boyunca Deniz Kuvvetleri tarafından test edilen Spot, özellikle engebeli ve koşul olarak ilerlemenin, bölge araştırması yapmanın zor olduğu yerlerde kullanılmakta. 

500 metre uzaklıktaki bir mesafeden laptop ve bildiğiniz oyun konsol koluyla komuta edilen Spot, eğimli zeminlerde ilerleyebiliyor ya da dik tepelere rahatlıkla çıkabiliyor. Robota öğretilen şeylerden biri de, özellikle kırsal kesimlerde girilen silahlı çatışmalarda ne yapacağı, nasıl yardım edeceği konusu.

Spot'un önceliği arazi tatbikatı gibi durumlarda kullanılmak. Ancak Amerikan ordusunun Spot'u testlere tabii tutmasında bir amaç var. Spot, hızlı hareket etmesi de kurşunlara karşı pek zarar görmemesi sebebi ile, düşman bölgesini taramada, hatta düşmanın yerini, konumunu bildirmede askerlere yardımcı olabilir.

Bu durumu şöyle örneklendirebiliriz; askerlerin kırsal bir kent alanında teröristlerle çatıştığını düşünün. Spot'u kullanmayı bilen (ki 4 yaşındaki bir çocuk bile kullanabilirmiş, öyle diyorlar) kişi Spot'u aktif hale getirerek düşman bölgesine salıyor. Spot da ''nerede kaç kişi var?'', ''hangi sokak güvenli?'' gibi soruların cevaplarını bulmada askere yardımcı oluyor.
 
Tabii Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklama, Spot'un şu an için sadece arama-kurtarma gibi, afet olayları ya da benzeri durumlarda aktif olarak kullanılması için eğitildiği yönünde. Ancak bu bahsettiğimiz olay da ciddi şekilde düşünülüyormuş.

Kaynak: Engadget
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0