• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google'ın Robotu Atlas, Laboratuvar Dışında Testlere Başladı!

Google'ın Robotu Atlas, Laboratuvar Dışında Testlere Başladı!

0
0
0
0
0
Google'ın uzun bir süre önce ''kareteci robot'' diye ün yapan robotu, artık testlerine direkt olarak doğanın içinde devam ediyor.
Aplhabet'in bünyesine girdikten sonra sektörde farklı bir yapılandırmaya giden ve yine farklı alanlarda daha verimli çalışma adına birimlerini güçlendiren Google, zamanında yaptığı hamlerlerden birinin daha meyvelerini toplamaya başladı.

2013 yılında Google tarafından satın alınan Boston Dynamics, Google bünyesine girmesine rağmen özerk yapısı ile robot sektöründe önemli işler yapmaya devam ediyor. Özellikle çevre koşullarına uyum sağlayan ve aldığı darbelere rağmen dengede durmayı başaran becerikli robot köpek Spot ile dikkatleri üzerine çeken şirket, şimdide de iki ayaklı robotu Atlas ile benzer ilerleme kaydetmekte.Kayalıklı, toprak bulunan yani kısacası doğal ortamların yüzeylerinin iç mekanlarda oluşturulan bir nevi simülasyon ortamlarında sürekli olarak test edilen Atlas, artık hazır hale gelmiş olacak ki sonunda laboratuvar ortamının dışına çıktı. Boston Dynamics’in kurucusu Marc Raibert’ın Fab Lab Connect Konferansı’ndaki sunumu sırasında gösterdiği video, Atlas'ın bu konuda ne denli önemli bir adım atıyor oluşunun aslında bir nevi göstergesi. 
 

Boston Dynamics'in şu an için en gözde robotu olan robot köpek Spot için bu tarz doğal koşul alanları tabiri caizse çerez gibi mekanlar. Ancak Atlas'ın iki ayaklı oluşu, görevini de kurması gereken dengeyi de daha önemli kılıyor. Bu sebeple Atlas'ın başardığı iş, gerçekten muazzam.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0