• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google'ın Yapay Zekası Dünya Şampiyonunu Masa Oyununda Yendi!!

Google'ın Yapay Zekası Dünya Şampiyonunu Masa Oyununda Yendi!!

1
0
0
0
0
Google'ın Yapay Zekası Dünya Şampiyonunu Masa Oyununda Yendi!!
Google mühendisleri ürettikleri yapay zeka ile antik Go oyununun şampiyonuna bir maç yaptırdılar. Oyunun galibi yapay zeka oldu.
Yapay zeka konusunda oldukça ilerlemiş şirketlerden birisi olan Google, 2014 senesinde bünyesine katmış olduğu DeepMind mühendislerinin 20 senedir süren bir araştırmayı tamamlamasını kutlamak adına küçük bir gösteri yaptı. Bu gösteri için özel olarak programlanmış bir yapay zekaya yaklaşık 2500 sene önce keşfedilmiş olan Go oyununu öğreten Google mühendisleri, yarattıkları bu yapay zekayı Go oyununun uluslararası turnuvalarında birçok kez birincilik kazanmış olan Fan Hui ile karşı karşıya getirdiler.

Bir kez Dünya, 3 kez de Avrupa şampiyonu olmuş olan Fan Hui, Google'ın "AlphaGo" adı verilen yapay zekasıyla toplamda 5 oyun oynadı. Oynanılan 5 oyunun hepsini kazanmayı başaran AlphaGo, Google'ın DeepMind'ı satın almakla doğru bir iş yaptığını kanıtladı ve bunun yanı sıra yapay zekaların insanları aşabilmeye başladığını da gösterdi.
 


Google tarafından düzenlenen bu etkinlikten sadece 1 gün önce tesadüfen kendi yapay zeka ekibi hakkında birkaç söylemde bulunan Mark Zuckerberg, bu söylemlerinin ardından Facebook ekibinin yarattığı ve Go oyununda ustalaşan yapay zekayı da tanıtmıştı. Google'ın AlphaGo'suna rakip olan bu yapay zekanın ismi Darkforest. Şimdiye kadar bu iki yapay zekanın karşılaşacağı konusunda bir bilgi verilmedi ancak birkaç ay içerisinde Google'ın ve Facebook'un yapay zekalarının karşı karşıya gelmesi bizler açısından oldukça eğlenceli olabilirdi.
 

The ancient Chinese game of Go is one of the last games where the best human players can still beat the best artificial intelligence players. Last year, the Facebook AI Research team started creating an AI that can learn to play Go.Scientists have been trying to teach computers to win at Go for 20 years. We're getting close, and in the past six months we've built an AI that can make moves in as fast as 0.1 seconds and still be as good as previous systems that took years to build. Our AI combines a search-based approach that models every possible move as the game progresses along with a pattern matching system built by our computer vision team.The researcher who works on this, Yuandong Tian, sits about 20 feet from my desk. I love having our AI team right near me so I can learn from what they're working on.You can learn more about this research here: http://arxiv.org/abs/1511.06410

Posted by Mark Zuckerberg on 26 Ocak 2016 Salı


Kaynak: Gizmodo 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0