Google İngiltere'ye Yüklü Bir Ödeme Yapacak!

0
0
0
0
0
Google ile İngiltere arasında 6 senedir devam eden dava sonuçlandı. Google, İngiltere'ye 185 milyon dolar ödemek zorunda bırakıldı.
Google İngiltere'nin açtığı hukuk davasını 6 yılın ardından kaybetti. Şirket, bundan tam 6 sene önce vergi konularından ötürü yetkililer tarafından dava edilmişti ve dava uzatılması nedeniyle 6 senedir devam ediyordu. Bugün BBC tarafından paylaşılan rapora göre dava sonuçlandı ve Google tam 185 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. BBC'nin raporunda bulunan detaylı bilgilendirmelere göre davanın bu şekilde sonuçlanmasındaki en büyük nedenlerinden birisi, Google'ın çeşitli kaynaklar tarafından şikayet edilmiş olması.Bu kaynakların tümü Google'ın çok az vergi ödemesi nedeniyle şirketi şikayet etmişler. Şikayetlerden birisini örneklemek adına Google'ın geçen sene İngiltere'ye yaptığı ödemeyi göz önüne alalım. Google, 2015 senesinde İngiltere'de 3.8 milyar pound değerinde satış yaptı. Yapılan bu satışlar için hükümete vergi ödemesi gereken şirket, sadece 20.4 milyon £ satış vergisi ödedi. Google'ın kazandığı miktar ve vergi verdiği miktar hesaplandığı zaman şirketin tüm kazancının sadece 190'da 1'ini vergi olarak ödediği sonucuna ulaşıyoruz. Bu oran gerçekten de çok az.

Oranın yükseltilmesi gerektiğini düşünen yetkililer, Google'ın ödediği vergiye ek olarak 185 milyon dolar aldılar. İlerleyen günlerde bu vergi oranının kalıcı olarak yükseltilip yükseltilmeyeceğini göreceğiz.

Kaynak: TheNextWeb 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0