• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google Işık Hızında Çalışan, Kuantum Bilgisayarı Ürettiğini Kanıtladı!!

Google Işık Hızında Çalışan, Kuantum Bilgisayarı Ürettiğini Kanıtladı!!

9
2
0
0
0
Google'ın 2013 senesinde ürettiğini iddia ettiği kuantum bilgisayarı, yapılan deneyler ile kanıtlandı.
Bilgisayarların ortaya çıkmasıyla birlikte bu cihazların programcılığını yapmak, bir anlamda makinelere söz geçirmek, dünyanın en zor işlerinden birisi haline geldi. Bilgisayarların ilk çıkış tarihlerinden bu yana gittikçe büyüyen ve gelişen programcılık, bir noktadan sonra yerini çok daha zor bir haline, kuantum bilgisayarları programcılığına bıraktı. Normal bilgisayarlarda bulunan 2 durum vardır; 0-1. 0'ın anlamı olumsuz, 1'in anlamı ise olumlu olarak değerlendirilebilir. Normal bilgisayarların kodları sadece bu 2 durumun sırayla gerçekleşmesiyle oluşur, ancak kuantum bilgisayarlarında durum bundan çok daha karışıktır.

Kuantum bilgisayarlarından sadece iki durum yoktur. Bu bilgisayaların durumları 0'ın bir kısmı, 1'in bir kısmı veya ikisinin de bir kısmı olabilir. Bu nedenlerden ötürü hiçbir durum sınırlaması yoktur. Ayrıca kuantum bilgisayarlar veri gecikme payı olmaması nedeniyle bu şekilde üretilen bilgisayarların veri gerçekleştirme hızının tam anlamıyla ışık hızında olması (fiber optik bağlantılarda olduğu gibi) olasıdır. Bu hız, supercomturer olarak bilinen dünyanın en hızlı bilgisayarlarından 3600 kat daha hızlı olması anlamına geliyor.2013 senesinde üretilmiş olmasına rağmen o günün imkanlarında bu cihazın bir kuantum bilgisayarı olup olmadığını anlamak mümkün değildi. İmkanların gelişmesi dahilinde geçtiğimiz günlerde NASA'nın bir üssünde tutulan kuantum bilgisayarını incelemeye giden araştırmacılar, bu bilgisayarın bir kuantum bilgisayarı olduğunu ve klasik bilgisayarların kullandığı "bit"ler yerine "qubit"leri kullandığı kanıtlamayı başardı. Bu sayede bir kuantum bilgisayarının üretildiği kanıtlanmış oldu.

Google'ın ürettiği bu kuantum bilgisayarı küçük boyutlarda olmasının yanı sıra işlem hızı inanılmaz derecede yüksek. Normal bilgisayara göre 100 milyon kat daha hızlı işlem gerçekleştirmeyi başaran kuantum bilgisayarı, ilerleyen çalışmalarla birlikte geliştirilecek.

Kaynak: Gizmodo 
9
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
0
0
0