• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google, Nesnelerin İnterneti İçin Android Tabanlı Özel Bir İşletim Sistemi Geliştiriyor

Google, Nesnelerin İnterneti İçin Android Tabanlı Özel Bir İşletim Sistemi Geliştiriyor

0
0
0
0
0
Son zamanların en popüler konularından bir tanesi nesnelerin interneti. Büyük şirketlerin ilgisini çeken nesnelerin interneti için Google dan da bir girişim geldi.
Qualcomm gibi büyük şirketler, artık nesnelerin interneti için girişimlerde bulunmaya başlamıştı. Bununla ilgili olarak şirketin ürettiği Wi-Fi çiplerinden bahsetmiştik. Şimdi de Google, bu konuyla ilgili bir girişim içerisinde.

Google’dan gelen haberlere göre şirket, Android tabanlı bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. 32 MB ve üzerindeki RAM’e sahip nesnelerin internetine yönelik olacak şekilde bir işletim sistemi geliştiriliyor. Google’ın bu sistemi, buzdolabı, kahve makinesi hatta akıllı bardaklara kadar birçok akıllı ev ürününde bulunacak.

Bu işletim sistemi Google’ın Android kanadındaki çalışanlar tarafından geliştirildiği için sistemin Android tabanlı olacağını düşünüyoruz.

Çok fazla detayın bulunmadığı bu sistem, Google tarafından I/O 2015 konferansında duyurulup muhtemelen yıl sonunda da kullanıma sunulacak.


 

 Peki nesnelerin interneti ne anlama geliyor?

İlk olarak 1999 yılında ortaya çıkan nesnelerin interneti kavramı, nesnelerin diğer nesnelerle etkileşim kurabildiği bir gelişim sürecini temsil eder. Birkaç örnek verecek olursak hastaneler kalp atışını ölçen aygıtları izleyebilir ve düzenleyebilir, fabrikalar üretim hattı sorunlarına otomatik olarak yanıt verebilir ve oteller konukların tercihlerine göre sıcaklığı ve aydınlatmayı ayarlayabilir. Ayrıca, internete bağlı olan aygıtların sayısının hızlı ve yoğun bir biçimde artmasıyla birlikte kuruluşunuzun bağlantılı her aygıttan olaylara yanıt verme, gönderme, alma, toplama ve analiz etme yeteneği de artış göstermektedir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0