• Anasayfa
  • Sektörel
  • Oracle, Gizli Bilgilerini Açığa Çıkarttığı Google’ın Android Üzerinden 31 Milyar Dolar Elde Ettiğini Açıkladı

Oracle, Gizli Bilgilerini Açığa Çıkarttığı Google’ın Android Üzerinden 31 Milyar Dolar Elde Ettiğini Açıkladı

1
1
0
0
0
Yazılım şirketi Oracle, Google’ın Java’yı sömürerek Android üzerinden 31 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini açıkladı.
Microsoft’tan sonra dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle, Google’ın Android üzerinden fahiş fiyatlarda ‘haksız’ kazanç elde ettiğini açıkladı. Bu zamana kadar yalnızca Android’den 31 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bunun 22 milyar dolarının kar olduğunu söyleyen Oracle’ın bu açıklamaları, Google’ı bir hayli rahatsız etmiş. Zira bu bilgilerin gizli olduğunu ve yalnızca savcılarla paylaşıldığını belirten Google, 20 Ocak’ta yaptığı başvurusuyla finansal bilgilerini kayıtlardan sildirdi.

Oracle, Google’ın Android üzerinden elde ettiği gelirin ‘haksız yollarla’ kazanıldığını, gelirin elde edilmesinde Java’nın büyük payı olduğunu söyleyerek Google’ın kendilerine en az 1 milyar dolar tazminat ödemesini talep ediyor. 



Oracle’ın iddia ettiği 31 milyar dolarlık gelirin ne kadar doğru olduğu ise henüz netlik kazanmadı. Fakat Google’ın bu açıklamalardan rahatsızlık duyup finansal kayıt bilgilerini sildirmesi, rakamın gerçeklik payını biraz yükseltiyor gibi. 

Sonuç olarak ortada yine dava konusu olabilecek açıklamalar ve yaptırımlar bulunuyor. Apple - Samsung arasında yaşanan davalardan sonra benzer davaları Oracle - Google arasında da görebiliriz.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0