Google Girişimcilere Ücretsiz Patent Dağıtıyor

1
0
0
0
0
Google Girişimcilere Ücretsiz Patent Dağıtıyor
Google, geçtiğimiz günlerde yayınladığımız YouTube ve Streamus mektuplaşmasıyla bağımsız geliştiricilere nasıl davrandığını bir nebze göstermiş olsa da yeni girişimleri destekeleyecek hamleler de yapmıyor değil.
Yeni başlayacak olan girişimlere ücretsiz olarak başlangıç paketi adı altında birkaç patent sunan Google, bu patentler karşılığında firmalardan bir lisans ağına dahil olmalarını istiyor ve bu sayede patent yüzünden dava açan; ama aslında hiçbir ürün geliştirmemiş olan patent trollerinin önüne geçerek Silikon Vadisi’ni korumayı hedefliyor.

Google’ın Patent Starter Program adını verdiği bu programa sadece 50 girişim katılacak ve kabul edilmeleri için birkaç gereksinimi karşılamaları gerekiyor ki bunlardan biri de 2014 yılı gelirlerinin 500 bin Dolar ile 20 milyon Dolar arasında olması.

Eğer belirlenen koşulları sağlıyorsa Google firmaya kendi işi ile alakalı 3 ya da 5 adet patent sunuyor ve katılımcı bu patentlerin ikisini elinde bulundurup kullanma hakkına sahip oluyor. Google ayrıca katılımcılara katılımcılara üçüncü parti geliştiricilerden elde ettiği patentlere de erişim hakkı sunuyor ve bunların da kullanımına izin veriyor.

Bu programın girişimciler için en büyük avantajı ise LOT Network adında bir sistemin içine dahil olmaları. Google ve Dropbox gibi teknoloji şirketlerinde başlatılan LOT Network, üyelerini patent davaları ile boş yere uğraş çıkartan kişi ya da kurumlardan korumak için kurulmuş ve üye firmalardan birinin katılmadan önce bu topluluğa üye olmayan bir kuruluş ile paylaşacağı patentin erişimini tüm gruba açması koşulunu barındırıyor. Bu sayede de bu paylaşılan patent ile ilgili bir davaya karşı şirket dokunulmaz oluyor. Bir de giriş için katılım ücreti olan bu topluluğun Google Patent Starter programı katılımcıları için ise 2 yıl boyunca ücretsiz olarak networkten faydalanma imkanı mevcut. (bildiğin teknoloji dünyasının masonu, illuminatisi olmuş bu adamlar, Zion olmuş, teknokrasiyi kurmuş)

Google, şu an için Silikon Vadisi’nde patent mevzusunda en yüksek seslerden biri ki en çok çile çeken de olabilir. Bu yılın başında patent sahiplerine sahip oldukları patentleri satabilmeleri için çeşitli kolaylıklar sunan Google, hem bu insanlara para kazanma, hem de patent davası gibi yorucu ve yıpratıcı meselelerden kurtarmayı vadetmişti ki bu LOT Network de tüm firmaların bir araya gelip bu şekilde birbirlerini patent trollerinden korumaya yönelik bir girişim.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0