• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google’dan Güneş Enerjisinin Evlerde Kullanılabilmesini Sağlayan Proje: Project Sunroof

Google’dan Güneş Enerjisinin Evlerde Kullanılabilmesini Sağlayan Proje: Project Sunroof

0
0
0
0
0
Google’dan Güneş Enerjisinin Evlerde Kullanılabilmesini Sağlayan Proje: Project Sunroof
Yenilenebilir enerji projelerine bir yenisini daha ekleyen Google, Project Sunroof ile güneş enerjisinin evlerde ne kadar verimli kullanılabileceğini hesaplıyor.
İnternet dışında gündelik hayatımıza da adım adım yaklaşan Google, Green Blog sayfasından duyurduğu Project Sunroof projesiyle evinizin çatısına gelen güneş enerjisini hesaplayarak elektrik faturalarından ne kadar tasarrufu yapabileceğinizi ölçüyor.

Proje şimdilik ABD’deki San francisco, Fresno ve Boston bölgelerinde kullanılabiliyor. Yöntemin kullanım şekli ise oldukça basit. Öncelikle Project Sunroof’ın Google’daki sayfasına giderek ev adresinizi ve aylık elektrik faturanızı giriyorsunuz. Girdiğiniz adres bilgilerinin ardından Google Haritalar evin konumunu, yönünü, güneş görme süreleri gibi bilgileri çıkartıyor ve Project Sunroof, bu bilgileri hava durumu ve ağacın çatınıza düşürdüğü gölge miktarıyla birleştiriyor. Google Haritalar’ın 3D modelleme özelliği sayesinde evinizin çatısına gelen güneş enerjisi panelleri için ne kadar gerekli yerin olduğu tespit ediliyor ve eğer veriler bu projenin kullanışlı olduğunu ortaya çıkarıyorsa karşınıza size en yakın güneş enerjisi tedarikçileri listeleniyor. 

Tamamen kullanıcı odaklı ve yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması için düşünülen bu projenin ilk olarak ABD, sonrasında ise tüm gezegene yayılması planlanıyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0