• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google, Sürücüsüz Araçların Sandığımız Kadar Başarılı Olmadığını Gösteren İstatistikleri Açıkladı!

Google, Sürücüsüz Araçların Sandığımız Kadar Başarılı Olmadığını Gösteren İstatistikleri Açıkladı!

0
0
0
0
0
Birkaç senedir üzerinde çalışmalar yürütülmesine rağmen hala tam olarak geliştirilememiş olan sürücüsüz araçların kaza istatistikleri, bu teknolojinin en büyük temsilcilerinden birisi olan Google tarafından açıklandı.
Gelecekte sahip olmayı planladığımız teknolojilerden birisi olan sürücüsüz araçlar, bundan sadece birkaç sene sonra yola bakmadan araç kullanmamızı sağlayabilirler. Bu konuda çalışmalarını yürüten birçok firma var ancak bu firmalar arasında en çok ilerleme kaydetmiş olanlardan birisi Google. Google yapmış olduğu sürücüsüz araçlarını otoyollara salarak araçların performansını test ediyor. Araçlarda bulunan yazılım uzmanları, aracın performansına ve sistemlerine göre araca gerekli olan desteği sağlıyorlar. 

Bu şekilde araçlarını test eden ve geliştiren Google, uzun zamandır devam eden bu araştırmaların istatistikleri hakkında birkaç rapor yayınladı. Kendi kendini sürebilen araçların teknolojisini, güncellemelerini, yazılım bilgilerini ve kaza istatistiklerini içeren bu rapora göre 2014 senesinin Eylül ayından 2015 senesinin Aralık ayına kadar olan 15 aylık süreçte sürücüsüz araç yazılımı tam 341 sistem hatasıyla karşılaştı. Bu hataların 272 tanesi kendi kendini yöneten sistemin yazılımından kaynaklı olan hatalar. Genelde sistem açığını gösteren bu hatalar, aracın ne yapıp ne yapmayacağını bilemediği veya yapması gereken birşeyi göz ardı ettiği durumlarda ortaya çıkıyor. Sayılarının çok fazla olmasına rağmen düzeltilmesi pek zor olmayan bu hataların hepsi düzeltilebildi.Diğer 69 hata ise çok daha kritik. Sistemin tam anlamıyla bozulmasına neden olan bu hatalar, araçlarda bulunan sürüş sistemlerinin tam anlamıyla çökmesine neden oluyor. Bu gibi durumlarda araçlarda bulunan araştırmacılar, direksiyonun başına geçmek zorunda kalıyorlar. Google, sistemde bu kadar çok sorunun bulunmasının ardından araçta bulunan sensörleri detaylı bir sınav tabi tuttu. Simülasyonlarla gerçekleştirilen bu sınavlarla birlikte 69 adet kritik hata, toplamda 13 adet kazanın yaşanmasına neden oldu. Google yetkililerinin söylediğine göre bu hatalardan 11 tanesi başka bir araçla, 2 tanesi ise yolda bulunan konilere çarpılmasıyla sonuçlandı. 13 adet kazanın 10 tanesinde sorumluluk alan Google, simülasyonun diğer 3 kazasında karşıdaki sürücülerin suçlu olduğundan bahsetti. Ancak tabii ki sürücüsüz araçlar böyle durumlardan kurtulabilmek adına da geliştiriliyor.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0