Google Şimdi de Sürücüsüz Kargo Aracı Üretecek

0
0
0
0
0
Google sürücüsüz araç olayını bir adım öteye taşımak için kolları sıvadı. Kargocu kamyonlar geliyor.
Daha önceden otomotiv devlerinin başta Google olmak üzere teknoloji şirketlerinden otomobil sektöründeki gelişmeleri sebebi ile çekindiklerini aktarmıştık. Hatta koskoca Daimler CEO'su çıkıp ''Google otomobil konusunda beklediğimizden daha çok şey biliyor ve bildikleri her geçen gür artıyor'' diye açıklama bile yapmıştı.

Bu tarz açıklamalara karşın sessizliğini koruyan Google, buna rağmen otomotiv konusunda yeni adımlar atmaktan da çekinmiyor. Fakat bu sefer Google'ın atacağı adım oldukça enteresan.

Bildiğiniz üzere kargoculuk, taşımacılık gibi sektörlerin geleceğinde teknolojinin rolü her geçen gün daha da artmakta. Buna son örnek olarak drone'lar ile kargo dağıtımı yapan Amazon gösterilebilir. Fakat Google, Amazon'un bu sistemine çok daha farklı bir sistemle rakip olacak; sürücüsüz kargo kamyonu.Geçtiğimiz günlerde Google tarafından alınan bir patent ortaya çıktı. Bu patente göre Google, sürücüsüz kargo kamyonu için kolları sıvamaya hazırlanıyor. Yani Google normal sürücüsüz araçları geçti, şimdi bir de sürücüsüz kamyon üretecek.

Patente göre Google'ın kargo kamyonunda sunacağı sistem ise resmen bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi. Patente göre kargo kamyonu, dağıtım işini şöyle yapacak; üzerinde kasa benzeri çeşitli bölmeler bulunan kamyon, taşıdığı kargoları da bu bölmelerde tutacak. Her bölmenin üstünde ise tıpkı kasalarda olduğu gibi şifre girme yeri mevcut. Kargosunu bekleyen alıcıya Google'dan bir şifre gönderilecek ve alıcı, kamyon adresine geldiğinde kargosu hangi bölmede ise o bölmeye şifresini yazıp kargosunu alacak.Tabii sistem sadece bu şekilde işlemiyor. Patente göre alıcının kapıda ödeme yapması için kredi kartı seçeneği ya da hiç uğraşmadan akıllı telefonu ile halletmesi için NFC sistemi kamyonda bulunabilir. Kullanıcı kargosunu aldıktan sonra kamyon işlemi sistemine kaydediyor, ardından rotası bir sonraki alıcının adresi oluyor.

Dediğimiz gibi sistem şu an için bilim-kurgu filmlerinde görebileceğimiz bir şey gibi durmakta. Yani kaba tabirle ''oluru yokmuş gibi'' gözüküyor. Fakat patenti alan firma Google olunca, birkaç sene içinde test dağıtımlarına başlayan sürücüsüz kamyonlar görmek bizleri hiç şaşırtmayacaktır.

Bu arada Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği'nin yeni yasasına göre sürücüsüz araçlara herhangi bir kural ihlali durumunda sürücü varmış gibi ceza yazılıp tutanak tutulabilecekti. 

Kaynak: Quartz
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0