Google Sürücüsüz Otomobillerini Sokağa Çıkarıyor

0
0
0
0
0
Google son yıllarda insansız araç kullamına son derece önem vermeye başladı. Sürücü olmadan araç kullanma fikri bizlere hala çağın ilerisinde bir teknoloji gibi gelirken, Google bu araçkarka 1.1 milyon km yol gitti bile.
Google son yıllarda insansız araç kullamına son derece önem vermeye başladı. Sürücü olmadan araç kullanma fikri bizlere hala çağın ilerisinde bir teknoloji gibi gelirken, Google bu araçkarka 1.1 milyon km yol gitti bile. Üstelik bu sürüş sırasında araba tek bir çizik bile almadı. Bu test sürüşlerinde tamamen trafiğe kapalı bölgeler tercih edildi.  Google yeterli seviyeye ulaştıklarını düşünerek gelecek aydan itibaren bunu gerçek sokaklarda test etmeye karar vermiş. Bu test sürüşünün Kaliforniya'da gerçekleşeceği belirtildi. (Türkiye'de olacak hali yok ya, ilk değnekçide mavi ekran verir araba)

Google bu testleri yapabilmek için 29 farklı izin dağıtan Motorlu Taşıtlar Dairesi'nden, 25 tanesini alabilmiş.  İlk olarak Lexus SUV'leri yollara çıkaracak olan Google, bu araçları sürücüsüz otomobil denemeleri için modifiye etmiş.Sürücüsüz otomobiller için 2012 yılında Kaliforniya'da yürürlüğe giren bir yasa sayesinde çalışmalar hızlandırıldı. Eğer siz de bu eyalette adı geçen bir şirketseniz, test için başvuruda bulunabilirsiniz. İlk otomobilden 150 dolar alan Motorlu Taşıtlar Dairesi, her bir ekstra otomobil için 50 dolar daha alıyor. Fiyat ucuz gibi gelebilir. Ancak bunun bir de sigorta maliyeti var. Bu maliyetin bedeli ise 5 milyon Dolar gibi rakamlara ulaşabiliyor. Bu tarz işler için izin alımları kolaylaştıran eyalet, Kaliforniya'nın geliştrme merkezi olmasını hedefliyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0