• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google X Robot Ekibi Sektördeki Kadınların Azlığından Şikayetçi

Google X Robot Ekibi Sektördeki Kadınların Azlığından Şikayetçi

0
0
0
0
0
Google X Robot Ekibi Sektördeki Kadınların Azlığından Şikayetçi
Teknoloji sektörünün genel olarak kadınlarla bir sorunun olduğunu belirten uzmanlar, sektörü bir nedenden dolayı kadınların tercih etmediğini söylüyor.
Teknoloji ve bilişim sektörünün 1990’dan bu güne yaşadığı devasa büyümeye rağmen kadın çalışanların sayısı ilginç şekilde %35’ten %26’ya düşmüş durumda.

Sektörde işi bırakan fizik, mühendislik ya da teknoloji branşlarında görevli kadınların sayısı ise erkeklerin sayısından 2 kat daha fazla.

Harvard Business Review’ın bir raporuna göre bu işten ayrılmaların sebebi, erkek egemen kültür yapısı, cinsel istismar, uzman yetersizliği ve benzeri faktörler.

Teknoloji sektörünün cinsiyet çeşitliliği her zaman sorun olmuştur; ama Ellen Pao, saldırgan on-line ortamın ve aralarında teknoloji devlerinin de bulunduğu bazı sorumluların Silikon Vadisi’ndeki bu kadın popülasyonu azalmasına neden olduğunu belirtiyor.

Bugün Re/code’un yayınladığı bir videoda da bu konu ele alınmış ve “The 26% Women Speark Out Tech’s Diversity Crisis” isimli seride sektörün önde gelen kadınları tecrübelerini ve yaşantılarını anlatmış.
 

Yukarıdaki video Google’ın robot ve yapay zeka gibi çalışmalarını yürüten Google X departmanındaki tecrübeli üst düzey araştırmacılardan Leila Takayama’nın robot bilimi kariyerindeki ilk günlerini, karşılaştığı zorlukları ve özellikle üretim aşamasında ihtiyaç duyulan farklı bakış açılarını anlatıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0